Kolejny MILMAG już czeka na spragnionych czytelników! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWojsko kupuje sensory rozpoznawcze - MILMAG - Magazyn Militarny

Wojsko kupuje sensory rozpoznawcze

27 września Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał z konsorcjum dwóch spółek: polskiej Siltec (jako liderem) i szwedzkiej Exensor Technology umowę o wartości 66,7 mln zł brutto na dostawę 116 kompletów systemów sensorów rozpoznawczych (SSR) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2019-2022.

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z spółkami Siltec i Exensor Technology na dostawę systemów sensorów rozpoznawczych. Polska kupiła szwedzki Flexnet, łączący zestaw bezprzewodowych czujników i systemów monitorujących / Zdjęcia: Exensor Technology

Wybrane przez Inspektorat Uzbrojenia szwedzkie systemy sensorów rozpoznawczych Flexnet wykorzystywane będą do lokalizacji, identyfikacji i śledzenia celów co pozwoli na monitorowanie działań przeciwnika na wyznaczonym obszarze. SSR mają zapewnić pokrycie obserwacją rejonu o powierzchni minimum 90 000 metrów kwadratowych lub odcinka drogi o długości minimum 500 metrów bieżących w każdych warunkach terenowych.

SSR są przewidziane do wykorzystania na szczeblu taktycznym przez patrole rozpoznawcze na terenie Polski i w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych. W skład systemu wchodzą kamery dzienno-nocne, sensory rozpoznawcze i przekaźnikowe, przenośne terminale kontroli i odbioru danych, trójnogi z płynną regulacją wysokości do ustawiania sensorów i kamer, plecaki transportowe oraz akumulatory wraz z ładowarkami.

Do postępowania ogłoszonego 13 kwietnia 2015 roku zgłosiło się trzech chętnych. 23 lipca 2019 Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o odrzuceniu oferty spółki WB Electronics. Z pozostałych dwóch propozycję Siltec/Exensor Technology oceniono na 98 punktów (80 za cenę, 6 za rozwiązania techniczne, 7 na masę zestawu i 5 za okres gwarancji), a Elbit Systems Land and C4I na 81,99 punktów (69,09 za cenę, 4 za rozwiązania techniczne, 3,90 za masę zestawu i 5 za okres gwarancji).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ