Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPojazdy dla Łotwy od nowa - MILMAG - Magazyn Militarny

Pojazdy dla Łotwy od nowa

3 października Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że zamierza ponownie rozpocząć postępowanie na dostawy lekkich wozów opancerzonych w układzie 4x4 dla Gwardii Narodowej (Latvijas Republikas Zemessardze). Wcześniejszy przetarg został unieważniony po proteście Komitetu do Spraw Zakupów (Lepirkumu Uzraudzības Birojs) w grudniu 2018.

W pierwszym postępowaniu wybrano ofertę fińskiej spółki Sisu Auto z pojazdem GTP 6x6, ale decyzja została oprotestowana przez konkurentów z USA i RPA / Zdjęcie: Sisu Auto

W pierwszym podejściu zdecydowano o zamówieniu 200 fińskich wozów Sisu GTP za 197 mln EUR (855 mln zł) (Sisu GTP dla Łotwy oprotestowane, 2018-12-19). Protest został wniesiony przez odrzuconych oferentów, amerykańską spółkę AM General (proponującą M1167 HMMWV) i południowoafrykańską Paramount Group (z wozem Marauder LAV). Argumentowano, że w przetargu wykryto nieprawidłowości, w szczególności w zakresie wymogów stawianych oferentom. Późniejsza analiza wyników przetargu wskazała, że oferta fińskiej spółki Sisu Auto była faworyzowana.

Według oceny łotewskiego resortu obrony do nowego postępowania zgłosi się wstępnie ponad dziesięć przedsiębiorstw (w pierwszym postępowaniu wzięło udział dwanaście). Estończycy zdecydowali, że w nowym przetargu kryterium będzie najniższa cena. Zmieniono także wymagania taktyczno-techniczne (Pojazdy 4x4 dla Łotwy, 2018-05-20).

We wrześniu 2019 sekretarz stanu w Ministerstwo Obrony Łotwy Jānis Garisons poinformował, że mało prawdopodobne jest podjęcie decyzji o kolejnej próbie zakupu pojazdów opancerzonych 4x4 w krótkim czasie. Podkreślił, że oferowane platformy zostaną skrupulatnie sprawdzone w trudnych warunkach terenowych, w tym w lasach. Ministerstwo jest zainteresowany możliwością konserwacji, przeglądów i napraw pojazdów realizowanych w Estonii w ramach umowy offsetowej.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ