Kolejny MILMAG już czeka na spragnionych czytelników! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyZakłady Aselsan w Kijowie - MILMAG - Magazyn Militarny

Zakłady Aselsan w Kijowie

10 października turecka spółka Aselsan dokonała uruchomienia w Kijowie zakładów z linią montażową do produkcji wojskowych radiostacji. Uroczyste otwarcie odbyło się z udziałem naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy, generała porucznika Wołodymyra Rapko i dyrektora generalnego Aselsan Haluka Görgüna. Turecka spółka dostarcza taktyczne radiostacje wojskom lotniczym, rakietowym i jednostkom artyleryjskim od 2017. Pierwotnie zakładano, że zakłady zostaną otwarte jeszcze pod koniec 2018.

W Kijowie otwarto linię montażową taktycznych radiostacji tureckiej spółki Aselsan

W 2016 Aselsan i państwowa spółka SpecTechnoEksport doszły do porozumienia w sprawie dostaw dla Ministerstwa Obrony Ukrainy taktycznych radiostacji pracujących na falach metrowych (VHF). Umowa o wartości 6 mln USD (23,49 mln zł) zawierała zobowiązanie offsetowe, przewidujące rozpoczęcie produkcji wyposażenia radiokomunikacyjnego na Ukrainie (Interkom Aselsan Zambak, 2018-04-16).

Otwarcia zakładów dokonali naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, generał porucznik Wołodymyr Rapko i dyrektor generalny spółki Aselsan Haluk Görgün

Podczas wystawy zbrojeniowej Armia i Bezpieczeństwo 2017 w Kijowie, spółka Aselsan podpisała umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy o wartości 43,6 mln USD (170,67 mln zł) na dostawę radiostacji taktycznych dla Policji Państwowej. Generał Rapko informował wówczas, że do 2020 wszystkie jednostki liniowe sił zbrojnych zostaną wyposażone w nowe radiostacje wyprodukowane na licencji w kraju (Ukraina odebrała pierwsze H225, 2018-12-22).

Do 2020 siły zbrojne Ukrainy otrzymają nowe radiostacje wyprodukowane na licencji w kraju. Aselsan wyeksportował dotąd swoje systemy komunikacyjne do ponad 30 państw / Zdjęcia: Aselsan

W połowie lipca 2019 poinformowano, że radiostacja 9681 V/UHF tureckiej spółki zostały przetestowane przez należące do UkrOboronProm Odeskie Zakłady Lotnicze na pokładzie samolotu szkoleniowego L-39 Albatros. Radiostacja wykazywała zasięg działania na dystansach od 90 km do 240 km, w zależności od pułapu lotu i kompatybilność z analogową radiostacją R-845. Urządzenie testowane także pod kątem silnych zakłóceń elektromagnetycznych.

Ukraina staje się nowym rynkiem zbytu dla tureckiego wyposażenia wojskowego. W sierpniu 2019 turecka spółka Baykar Makina podpisała porozumienie z przedsiębiorstwem UkrSpecEksport w sprawie opracowania i produkcji nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych dla sił  zbrojnych Turcji i Ukrainy, a w marcu dostarczyła pierwszą partię rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 (Ukraina odebrała Bayraktar TB2, 2019-03-08).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ