Kolejny MILMAG już czeka na spragnionych czytelników! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKolimatory XPS3 dla WP - MILMAG - Magazyn Militarny

Kolimatory XPS3 dla WP

14 października 1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o rozpoczęciu negocjacji ze spółką Griffin Group Defence w sprawie dostaw strzeleckich celowników kolimatorowych EOTech XPS3. Kryterium udzielenia zamówienia jest w 90% cena i w 10% czas gwarancji. Celowniki mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Celownik kolimatorowy EOTech XPS3 HWS (Holographic Weapon Sight) zadebiutował na rynku ponad dekadę temu. Urządzenie mierzy 97 mm, ma 54 mm szerokości i 64 mm wysokości. Masa celownika to 255 g / Zdjęcie: WOT

1. Regionalna Baza Logistyczna negocjuje zakup 1600 XP3S w ramach zamówienia gwarantowanego i dalszych 1600 w ramach opcji (Umowa na G95K, 2019-07-05). Elementem umowy mają być też dostawy zestawów do przystrzeliwania celowników MBS-AA. Podobnie, zamówienie podstawowe obejmuje 160 kompletów, tyle samo znalazło się w opcji. Szacowany koszt zamówienia netto to 9 352 640 zł.

Zakupy mają być dokonane z wolnej ręki, po negocjacjach ponieważ jedynym przedstawicielem producenta – spółki L3 Technologies (w ramach której EOTech Division wytwarza celowniki strzeleckie) jest Griffin Group Defence.

Celowniki kolimatorowe EOTech 552.A65, EXP3 i XPS3 są użytkowane przez Wojska Lądowe (pierwsze 552.A65/1 z zestawami do przystrzeliwania MBS-1 WE kupiono w grudniu 2006 dla żołnierzy PKW Irak i Afganistan), Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej. Są kompatybilne z zestawem do przystrzeliwania i lunetami powiększającymi EOTech G23 i G33.

Celowniki kolimatorowe zapewniają żołnierzowi przewagę na polu walki, bowiem pozwalają na szybsze i precyzyjniejsze prowadzenie ognia, niż w przypadku wykorzystania mechanicznych urządzeń celowniczych. Skracają też czas reakcji na zagrożenie.

Nazewnictwo
Celownik kolimatorowy EOTech XPS3 w przeciwieństwie do innych strzeleckich optoelektronicznych urządzeń celowniczych wykorzystuje jako znak celowniczy hologram, nie zaś punkt powstały w wyniku odbicia wiązki światła emitowanej przez diodę laserową na soczewkę.

Znak celowniczy został wytrawiony na płytce holograficznej. Po jej oświetleniu przez wiązkę światła z diody laserowej odbitej od zwierciadła kolimacyjnego obraz (czyli hologram) rzutowany jest na soczewkę celownika kolimatorowego.

Dlatego też popularnie, acz błędnie ten rodzaj celowników kolimatorowych nazywany jest holograficznymi. Gdyby jednak zachować tę konsekwencję, to reszta kolimatorów musiałaby być określana mianem punktowych. Następuje tutaj bowiem zmieszanie zasady działania takich urządzeń z sposobem generowania znaku celowniczego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ