MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWycofanie SAMP/T z Turcji - MILMAG - Magazyn Militarny

Wycofanie SAMP/T z Turcji

24 października podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Włoch Angelo Tofalo poinformował Izbę Deputowanych włoskiego parlamentu o planach wycofania do końca 2019 baterii Eurosam SAMP/T z pogranicza turecko-syryjskiego.

Włoskie wojska lądowe (Esercito Italiano) w ramach 4. Pułku Przeciwlotniczego Peschiera dysponują czterema operacyjnymi, jedną szkolną i jedną rezerwową baterią systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Eurosam SAMP/T z pociskami Aster 30 / Zdjęcie: MBDA

Od 2016 roku zestawy przeciwotnicze i przeciwrakietowe wraz ze 130-osobową obsługą stacjonują w Turcji w ramach zobowiązania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Operacja o kryptonimie Active Fence jest realizowana od 2012 w rejonie Kahramanmaraş.

Według Tofalo decyzja resortu obrony nie jest związana z rozpoczętą 9 października turecką operacją o kryptonimie Peace Spring (Barış Pınarı Harekâtı) w północno-wschodniej Syrii. Podkreślił, że przygotowania do opuszczenia Turcji są już w toku. Parlament Włoch zatwierdził na początku roku misję swoich żołnierzy w tym kraju do 31 grudnia 2019.

Włoska bateria SAMP/T trafiła do Turcji po wycofaniu z pogranicza turecko-syryjskiego w styczniu 2016 amerykańskich i niemieckich zestawów MIM-104 Patriot z pociskami PAC-3. Niemcy tłumaczyli wówczas swoje działania względami finansowymi.

Analiza
23 października sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że członkowie NATO powinni nadal wspierać Turcję w zakresie obrony powietrznej na jej południowo-wschodniej granicy.

Włoska decyzja została przedstawiona podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu w Brukseli 24-25 października. Stoltenberg podkreślił, że plan wycofania SAMP/T był szczegółowo znany od wiosny.

W Turcji stacjonuje również hiszpańska bateria MIM-104C Patriot PAC-2. Stoltenberg dodał, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu misji zostanie podjęta w porozumieniu z sojusznikami (B61 znikną z Turcji?, 2019-10-16).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ