Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyRepliki Beryli do przeglądu - MILMAG - Magazyn Militarny

Repliki Beryli do przeglądu

31 października 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zamościu rozpoczął postępowanie dotyczące przeglądu technicznego i napraw bieżących 200 realistycznych replik treningowych karabinków Beryl ASG RRT.

Beryle ASG RRT są wykorzystywane przez Wojsko Polskie do taktycznych treningów strzeleckich i szkolenia z walki wręcz. Ich wprowadzenie jest dużym ułatwieniem dla żołnierzy, ponieważ replik nie dotyczą ścisłe przepisy bezpieczeństwa związane z użytkowaniem broni bojowej. Co więcej, można za ich pomocą realizować scenariusze force on force, z żywym reagującym na działania przeciwnikiem, do którego można prowadzić bezpieczny ogień plastikową amunicją / Zdjęcia: WSOWL

Usługa musi być wykonana zgodnie z technologią producenta, a wszystkie użyte części i podzespoły oryginalne oraz nowe, przeznaczone do repliki Beryl RRT i licencjonowane przez producenta. Chętni mają czas do 5 listopada na składanie ofert, zamówienie ma zostać zrealizowane do 16 grudnia 2019.

Zakres prac ma obejmować kontrolę działania i stanu wszystkich elementów i mechanizmów repliki, jej całkowity demontaż łącznie z zespołem napędowym, mycie i czyszczenie. Wojsko chce, aby przeprowadzona została kontrola układu pneumatycznego, osiowości lufy wewnętrznej i zewnętrznej oraz listwy zębatej tłoka.

Wszystkie repliki w razie potrzeby mają mieć wymienione wymagane elementy (m.in. łożyska toczne, sprężynę główną, koła zębate i ich podkładki dystansujące, wirniki silnika elektrycznego, cylindry, tłok i jego głowicę oraz uszczelkę, lufę wewnętrzną). Silnik ma zostać ustawiony i wyregulowany, a moduł sterujący ponownie zaprogramowany. Montaż repliki ma zostać przeprowadzony z zabezpieczeniem gwintów klejem anaerobowym.

Ostatnim etapem prac ma być przystrzelanie, kontrola działania układu sterującego we wszystkich trybach prowadzenia ognia, kontrola działania systemu hop up i toru lotu pocisku, pomiar prędkości wylotowej i zewnętrzna konserwacja.

W ramach prac wymianie ma podlegać 124 akumulatorów litowo-polimerowych, 24 ładowarki, 80 wyciorów, 10 magazynków na 30-35 kulek i 10 magazynków 90-100 kulek. Elementem usługi jest także dostawa 200 opakowań oleju silikonowego po 100 ml.

Opis
Pneumatyczny karabinek zasilany elektrycznie strzelający 6-mm pociskami z tworzywa sztucznego Beryl ASG RRT (Realistyczna Replika Treningowa) powstał w 2011 roku. Z jednym wyjątkiem, wszystkie zewnętrzne elementy – kolba, łoże, nakładka na rurę gazową, zestaw szyn montażowych, chwyt przedni – są w pełni zgodne i wymienne z bronią bojową.

Wojsko Polskie zamówiło pierwsze repliki Beryli w 2014 roku. Zgodnie z wymaganiami, miały być dokładną kopią w skali jeden do jednego karabinka automatycznego wz. 96C wykonaną z metalu, wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz gumy.

W skład każdego dostarczanego do Wojska Polskiego kompletu wchodzi: replika karabinka wz. 96C, 7 magazynków mieszczących 30-40 kulek, 3 magazynki 90-kulkowe, ładowarka do magazynków, akumulator litowo-polimerowy z automatyczną ładowarką, wycior, olejek silikonowy, okulary ochronne i maska siatkowa.

Każdy Beryl ASG RRT ma swój numer seryjny, ale jest wydawany z magazynu na innych zasadach, niż broń bojowa. Dzięki temu możliwe jest bardziej elastyczne prowadzenie szkoleń. Obejmuje to ćwiczenia działań do poziomu 2-3 drużyn w środowisku miejskim, na przykład na terenie budynku koszarowego, bez wprowadzania rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy ochrona oczu za pomocą okularów lub siatkowych masek.

Strzelanie z Beryla ASG RRT, który nie generuje niemal żadnego odrzutu i podrzutu, nie jest i nie może być odpowiednikiem prowadzania ognia z broni bojowej. Replika może służyć jako pomoc we wprowadzeniu do obsługi karabinka wz. 96, ale wyniesione z jej użytkowania nawyki nie mogą być przekładane na oryginalnego Beryla. Niemniej sprawdzi się, jako trenażer do walki na bliskich dystansach, w pomieszczeniach lub do ćwiczeń z taktyki.


 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ