Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyIMK dla ukraińskich snajperów - MILMAG - Magazyn Militarny

IMK dla ukraińskich snajperów

W ukraińskim Ministerstwie Obrony zaprezentowany został Indywidualny Komplet Maskujący (IMK) przeznaczony dla snajperów sił zbrojnych. Ukraiński  MON ocenił IMK pozytywnie biorąc pod uwagę staranność wykonania, ergonomiczne rozmieszczenie elementów oraz możliwości maskujące. Komplet stanowi element  projektu Bojowy Komplet Specjalny (BSK). Twórcami ubioru są specjaliści z Głównego Departamentu Rozwoju i Wsparcia Materiałowego Sił Zbrojnych Ukrainy. Obecnie GDRiWSZU oczekuje na finansowanie i zakup tego zestawu przez MON Ukrainy.

IMK podobnie jak inne tego typu komplety wyposażono w siatkę umożliwiającą pokrycie elementami otaczającej roślinności. Moskitierę ukryto w kapturze zabezpieczając przed rozwinięciem łatwo dostępnym guzikiem.

Podczas projektowania ubioru specjaliści z GDRiWSZU przeanalizowali wiele analogicznych modeli zestawów maskujących używanych przez snajperów z wielu jednostek na świecie. Krój i wygląd kompletu jest efektem, życzeń i spostrzeżeń ukraińskich strzelców, które wniesiono podczas spotkań i rozmów na etapie projektowania.

W założeniu lekka konstrukcja kompletu umożliwia swobodę ruchów i rozmywa sylwetkę żołnierza. Ubiór zaprojektowano jako zewnętrzną warstwę odzieży bojowej. W przeważającej części kostium pokryty jest siatką, która pozwala osadzenie na niej elementów roślinności. Rozmieszczenie i kształt kieszeni, otworów wentylacyjnych i elementów mocujących zostało zaprojektowane zgodnie z wymaganiami anatomicznymi i z zadaniami wykonywanymi przez snajperów. Mankiety rękawów są rozszerzone, ukrywają prawie całą dłoń. Moskitiera stanowiąca element kaptura chroni twarz strzelca przed owadami, maskuje rysy twarzy. Jednocześnie może być stosowana do rozmycia kształtu broni.

Peleryna typu Viper Hood to rozwiązanie pozwalające na kamuflaż górnej części ciała bez konieczności dokładania kolejnej warstwy do umundurowania żołnierza, szczególnie popularne przy wysokich temperaturach otoczenia. /Zdjęcia: Ukraiński MON
 
W konstrukcji spodni uwzględnione zostały otwory umożliwiające szybki dostęp do elementów znajdującego się pod nimi wyposażenia i kieszeni munduru. Komplet został zaprojektowany z myślą o uniwersalności umożliwiając dostosowanie do sylwetki dowolnego żołnierza. Odrębnym elementem wyposażenia IMK jest peleryna wykonana z naciskiem na jak najlżejszą i nie krępującą ruchów konstrukcję, ma stanowić alternatywę dla pełnego kompletu w sytuacjach wymagających maskowania jedynie górnej części ciała.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ