Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPK18 i PK21 z Pakistanu - MILMAG - Magazyn Militarny

PK18 i PK21 z Pakistanu

Państwowy koncern Pakistan Ordnance Factories (POF) ujawnił nowe konstrukcje strzeleckie, proponowane siłom zbrojnym. Są to karabin automatyczny PK18, karabinek automatyczny PK21 i pistolet samopowtarzalny POF-10. Ten pierwszy oferowany jest jako następca karabinów automatycznych G3A3 ze stałą kolbą i G3P4 z kolbą składaną.

Pierwsze modele karabinu Pakistan Ordnance Factories PK18 prezentowano w sierpniu 2019 roku. Wówczas ujawniono zdjęcia z wizyty szefa sztabu pakistańskich sił zbrojnych gen. Qamar Javed Bajwa w fabryce broni strzeleckiej w Wah. Dowódca odwiedził centrum badawczo-rozwojowe POF, gdzie zaprezentowano mu modele i prototypy nowej konstrukcji

PK18 to odmiana AR do amunicji 7,62 mm x 51 wyposażona w 16-calową/406-mm lufę zakończoną urządzeniem wylotowym typu A2. Prędkość wylotowa pocisku to 780-820 m/s. Podana w katalogu producenta długość karabinu z kolbą maksymalnie wysuniętą to 955 mm, wysokość 225 mm, szerokość 55 mm.

Karabin automatyczny PK18 działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór w lufie cienką rurką do wnętrza suwadła, którego część pełni rolę tłoka. Zamek ryglowany jest przez obrót. Broń pozbawiona jest stałych przyrządów celowniczych.

Broń może strzelać ogniem ciągłym i pojedynczym. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi 500-600 strz./min. Zasięg ognia to 400 m przy strzelaniu z użyciem mechanicznych przyrządów celowniczych i 600 m przy wykorzystaniu celownika optycznego.

Pakistan kilka lat wcześniej próbował testować zachodnie konstrukcje strzeleckie, aby z nich wybrać następcę karabinu G3. Ze względów finansowych nie zdecydowano się jednak sfinalizować umowy i kupić praw do produkcji broni na miejscu. Stąd prace nad własną propozycją – karabinem automatycznym PK18

POF nie silił się w konstrukcji na oryginalność. PK18 wyposażono w komorę zamkową z umieszczoną na grzbiecie szyną akcesoryjną Picatinny/MIL-STD-1913. Broń ma kilkupołożeniową wysuwaną kolbę, reprezentującą typowy komercyjny standard M4. Masa karabinu to 3,8 kg.

POF opracował kilka modeli tej konstrukcji. Część PK18 miała gniazda magazynka dostosowane do zasilania z 20-nabojowych magazynków wymiennych z G3. Inne były zaprojektowane do magazynków wymiennych z SR-25 (jak model 190002).

Konstrukcja komory zamkowej i komory spustowej nie kryje niespodzianek. Rękojeść napinania jest łatwa w użyciu tylko dla osób praworęcznych. To samo dotyczy komory spustowej z przełącznikiem rodzaju ognia połączonym z bezpiecznikiem ulokowanym tylko po lewej stronie. Reszta manipulatorów identyczna jak w AR. Chwyt to komercyjny model A2.

Karabinek automatyczny PK21 (SMGPK21) to po prostu klon rosyjskiego AKMS. Broń zasilana nabojem 7,62 mm x 39 ma zastąpić obecnie używane chińskie typ 56. Pakistan zamierza kupić w pierwszej kolejności 75 tys. takich konstrukcji, głównie dla jednostek paramilitarnych, jednostek specjalnych i milicji plemiennych

Wykonane ze stopu aluminium łoże jest w dosyć skomplikowany sposób mocowane. Nie styka się jednak z lufą, dzięki czemu jest ona samonośna. Łoże wyposażono w jedną szynę na grzbiecie, umieszczoną na równej wysokości z tym na komorze zamkowej. Na pozostałych trzech ściankach szczeliny montażowe standardu KeyMod.

PK21 to karabinek automatyczny do naboju 7,62 mm x 39. Jest klonem AKMS, z charakterystyczną składaną do przodu kolbą. Broń wyposażono w nakładę na rurę gazową, łoże i chwyt wykonane z czarnego tworzywa sztucznego. Karabinek ma zastąpić obecnie używane chińskie modele typ 56.

POF-10 to lokalna kopia włoskiego pistoletu samopowtarzalnego Beretta 92SF do amunicji 9 mm x 19. Została opracowana przez kooperujący z POF zakład rusznikarski / Zdjęcia: Sulman Badshah/Pakistan Defence

Nie jest pewne, czy PK21 opracowano w całości na miejscu, czy powstał w oparciu o zakupioną dokumentację techniczną. W 2017 POF podpisał z Koncernem Kałasznikow list intencyjny w sprawie produkcji broni cywilnej. Na jednej z wystaw broń opisano jako SMGPK21 (AK-103), ale nie ma nic wspólnego z rosyjską konstrukcją.

POF-10 to lokalna kopia włoskiego pistoletu samopowtarzalnego Beretta 92SF do amunicji 9 mm x 19. Została opracowana przez kooperujący z POF zakład rusznikarski. Nie jest jasne, czy zostanie wdrożona do produkcji seryjnej.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ