Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWietnam ujawnia Tory - MILMAG - Magazyn Militarny

Wietnam ujawnia Tory

Wietnamska telewizja wojskowa QPVN ujawniła film przedstawiający użycie polskich wielkokalibrowych karabinów Tor. Powtarzalna broń do amunicji 12,7 mm x 99/.50 BMG produkowana jest przez Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT).

Na zaprezentowanym nagraniu polska konstrukcja  używana jest przez snajperów z elitarnego Pułku Gia Dinh podległego pod 7. Okręg Wojskowy z dowództwem w mieście Ho Chi Minh / Zdjęcia: QPVN

Import broni do Wietnamu został ujawniony w polskim zgłoszeniu z roku 2014 w Rejestrze broni konwencjonalnej ONZ (UNROCA). Wówczas potwierdzono, że do tego dalekowschodniego państwa trafiło 50 polskich karabinów.

Nieoficjalnie wiadomo, że Wietnam jest zainteresowany kupnem kolejnych partii wielkokalibrowych karabinów z Tarnowa. W 2016 roku informacje o przewidywanym podpisaniu takiej umowy ujawnił ówczesny dyrektor handlowy ZMT Tomasz Berezowski.

Pod kątem dalekowschodniego klienta w 2017 roku w ZMT został opracowany zmodyfikowany model broni określany roboczo Tor Eksport lub Tor 2. Broń charakteryzuje się skróconą lufą i o 3 kilogramy mniejszą masą. Konstruktorem karabinu jest Aleksander Leżucha.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ