Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnySaab zmodernizuje symulatory AGDUS - MILMAG - Magazyn Militarny

Saab zmodernizuje symulatory AGDUS

9 grudnia szwedzka spółka Saab Defence and Security poinformowała o podpisaniu umowy o wartości 180 mln SEK (73,06 mln zł) z niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) na modernizację MLU (Mid-Life Upgrade) laserowych symulatorów strzelań AGDUS BT 46 (Ausbildungsgerät Duellsimulator).

Na potrzeby symulatora AGDUS BT 46, w wylocie lufy 120-mm armaty gładkolufowej Rh-120 czołgu Leopard 2 umieszczono emiter symulujący namierzenie pojazdów przeciwnika, natomiast na wieży cztery wskaźniki symulujące trafienia własnego pojazdu. Standardowy czas montażu to 20 minut. System składa się z łącznie 12 elementów i opiera się na oprogramowaniu Microsoft Windows / Zdjęcie: Saab Defence and Security

Termin realizacji to lata 2020-2022, a pracami zajmie się dział Training & Simulation w Saab Dynamics. Proces modernizacji niemieckich symulatorów rozpoczęto jeszcze w 2017, gdy Saab dostosował emitery laserowe  (U-LEIS) do międzynarowodych standardów. Pozwoliło to niemieckim wojskom lądowym (Heer) na zwiększenie możliwości uczestnictwa w ćwiczeniach z jednostkami pochodzącymi z innych państw.

Najnowsza umowa stanowi kolejny krok w tym procesie i obejmuje wymianę przestarzałego wyposażenia, a także instalację nowego oprogramowania we wszystkich pojazdach, które mają być używane przez Bundeswehrę co najmniej do 2030 (Saab Beyond Live, 2019-12-03).

W ramach umowy, system AGDUS BT 46 zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji. Ulepszenia obejmują obszar wiernego odwzorowania procedur strzału i parametrów taktyczno-technicznych uzbrojenia i amunicji, technologię bezprzewodową i rozszerzoną rzeczywistość AR (Augmented Reality) wprowadzoną do obiektów. AGDUS BT 46 będzie również zintegrowany z systemami kierowania ogniem, zapewniając wierne obrazowanie sylwetek pojazdów i pełną laserową symulację balistyki. System można skonfigurować dla różnych rodzajów pojazdów i jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami (Kolejne systemy KASI dla fińskiej armii, 2018-05-06).

Laserowe systemy szkoleniowe są wykorzystywane w Bundeswehrze od połowy lat 1990. do szkolenia jednostek piechoty, zmechanizowanych i pancernych. AGDUS BT 46 jest przeznaczony do szkolenia załóg czołgów Leopard 2. System, oznaczony jako TWGS/PGS jest również używany w amerykańskich wojskach lądowych (US Army) do szkolenia załóg czołgów M1 Abrams i bojowych wozów piechoty M2 Bradley, a także siłach zbrojnych Szwecji (na czołgach Strv 122/Leopard 2A5), Norwegii, Austrii, Finlandii czy Polski (na czołgach Leopard 2A4) (Systemy treningowe Saab dla Estonii, 2017-08-18).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ