Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPolska broń we Francji - MILMAG - Magazyn Militarny

Polska broń we Francji

3 grudnia francuskie centrum szkolenia i wsparcia logistycznego CENTIAL-51e RI ujawniło zdjęcia ze szkolenia strzeleckiego na strzelnicy Mourmelon. Co ciekawe, na na zaprezentowanych fotografiach można dostrzec produkowane w Polsce klony karabinków AKM.

Francuskie Połączone centrum szkolenia i wsparcia logistycznego CENTIAL-51e RI ujawniło, że w 2019 roku kupiło sto karabinków AKM i 50 tysięcy nabojów 7,62 mm x 39 do treningu. Analiza zdjęć dowodzi, że to polskie konstrukcje, produkowane współcześnie przez Wytwórnię Broni Jacek Popiński klony kałasznikowa

W 2019 dla potrzeb CENTIAL-51e RI kupiono sto kałasznikowów wraz z 50 tysiącami nabojów 7,62 mm x 39. Francuzi wybrali konstrukcje z Polski – klony karabinków AKM wytwarzane Wytwórnię Broni Jacek Popiński z Rogowa. Dostarczony do centrum szkolenia model sprzedawany jest także w odmianie samopowtarzalnej na polskim rynku cywilnym pod nazwą Jack (Amerykański klon Beryla, 2018-07-30; MSPO17: Debiut Mini Jacka, 2017-09-06).

Szkolenie z kałasznikowami jest częścią przygotowań francuskich żołnierzy do zadań w ramach współpracy wojskowej PMO (Partenariat Militaire Opérationnel) z państwami, które nadal wykorzystują tego rodzaju konstrukcje strzeleckie. Podstawowy kurs obejmuje obsługę broni i zajęcia na strzelnicy, włącznie z dynamicznym strzelaniem.

Dostarczony przez WBP Rogów do centrum szkolenia model karabinka automatycznego sprzedawany jest także w Polsce w odmianie samopowtarzalnej pod nazwą Jack. Broń ma długość 880 mm, 415-mm lufę i masę 2,96 kg. Łoże, nakładka na lufę i kolba wykonane są z czarnego tworzywa sztucznego

W treningu brali udział żołnierze z 21. Pułku piechoty morskiej (21e régiment d'infanterie de marine, 21e RIMa), 13. Półbrygady Legii Cudzoziemskiej (13e Demi-brigade de Légion étrangère, 13e DBLE), 1. Pułku Inżynieryjnego Legii Cudzoziemskiej (1er Régiment Etranger de Génie, 1er REG), 1. Pułku Spahisów (1er Régiment de Spahis, 1er Spahis) i 511. Pułk Logistyczny (511e Régiment du train).

CENTIAL-51e RI
CENTIAL-51e RI (Centre d’Entraînement InterArmes et du soutien Logistique - 51e Régiment d’Infanterie), czyli Połączone centrum szkolenia i wsparcia logistycznego-51. Pułk Piechoty powstało w 2007 roku, a w obecnej formie funkcjonuje od 1 lipca 2013. To placówka, w której służy i pracuje 300 żołnierzy i pracowników cywilnych. W skład CENTIAL-51e RI wchodzą trzy kompanie.  

Wytwórnia Broni Jacek Popiński dostarcza wytwarzane przez siebie klony AKM z charakterystycznymi 30-nabojowymi magazynkami z półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Zakład z Rogowa jest podwykonawcą Fabryki Broni Łucznik-Radom, na której zamówienie produkuje także magazynki do Beryla i Grota / Zdjęcia: CENTIAL-51e RI

Zadaniem Centrum jest szkolenie poligonowe i strzeleckie dla brygad zmechanizowanych w miejscowościach Mourmelon, Suippes i Moronvilliers. Ulokowano tam poligony, obszary przeznaczone do desantowania z powietrza, tereny zabudowane do walki miejskiej oraz strzelnice dla broni strzeleckiej i artyleryjskiej do 155 mm.

W skład CENTIAL-51e RI wchodzi liczący 600 pojazdów kołowych i gąsienicowych Parc d’Entrainement Champagne. Tutaj realizowane są szkolenia dla wszystkich jednostek wojskowej stacjonujących w północnowschodniej Francji.

Częścią placówki jest Połączone centrum szkolenia CETIA (Centre d’entraînement au tir interarmes) pozwalające na zgrywanie i ćwiczenia bojowe większych poddodziałów i połączonych grup bojowych SGTIA (Sous groupements tactiques interarmes).

Francuzi szkolą się tutaj także na odświeżających wiedzę kursach VITAL. To trening dla jednostek lub niewielkich grup, które mają indywidualne zadania lub kierowane są do zagranicznych placówek. Kurs skoncentrowany jest głównie na strzelectwie i aspektach pierwszej pomocy.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ