Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyBezzałogowa wieża kontrolna Saaba - MILMAG - Magazyn Militarny

Bezzałogowa wieża kontrolna Saaba

Saab zbudował infrastrukturę do bezzałogowej kontroli lotów na nowo zbudowanym lotnisku w szwedzkim Sälen. Ponadto szwedzka spółka będzie odpowiadać za zdalną kontrolę ruchu w lokalnej przestrzeni powietrznej (Wirtualna wieża kontroli lotów, 2018-08-10).  

Zdalna wieża kontroli lotów pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji małych lotnisk, często wykorzystywanych głównie sezonowo - tak jak ma to miejsce w Sälen, gdzie większość ruchu odbywa się w zimie / Zdjęcie: Saab 

Sälen to pierwsze od dwudziestu lat nowe lotnisko zbudowane w Szwecji. Jest również jednym z pierwszych w Europie, które mają zainstalowaną infrastrukturę do zdalnej kontroli operacji lotniczych. Wszystkie loty do tego górskiego ośrodka będą nadzorowane przez zdalne centrum kontroli lotów Saaba zlokalizowane w Sundsvall. W tym celu lotnisko Sälen wykorzystuje usługę Saab Digital Air Traffic Solutions (SDATS). Podpisana umowa obejmowała zarówno instalację przekaźników jak i 10-letnią usługę zdalnej kontroli lotów, począwszy 2019. 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ