Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPolska na czele VJTF - MILMAG - Magazyn Militarny

Polska na czele VJTF

1 stycznia 2020 po raz pierwszy Polska przejmie od Niemiec dowodzenie na kolejną zmianą sił natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF).

Siły natychmiastowego reagowania (VJTF) są elementem sił odpowiedzi Sił Odpowiedzi NATO (NRF). VJTF muszą pozostawać w gotowości bojowej przez 24 godziny  / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Rdzeniem polskiego komponentu szpicy NATO (Spearhead Force) ma być około 2,6 tysiąca żołnierzy, głównie z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (21. BSP), których certyfikacja odbyła się na przełomie marca i kwietnia oraz w czerwcu podczas ćwiczeń Lampart ‘19 i Dragon ‘19 (Niemcy na czele VJTF, 2019-01-02).

21. BSP wystawi na potrzeby sił natychmiastowego reagowania 1. Batalion Czołgów, 1. Batalion Strzelców Podhalańskich, 21. Batalion Logistyczny i 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej. Będą wspierane przez jednostki z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza, Żandarmerii Wojskowej, a także oddziały specjalizujące się w likwidacji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (Nowy batalion piechoty górskiej, 2019-05-18).

Łącznie VJTF 2020 będzie liczyć około 6 tys. żołnierzy. Pozostali będą pochodzić z Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z kolei Stany Zjednoczone są gotowe wspierać VJTF jednostkami powietrznymi i innymi jednostkami bojowymi.

Połączone siły, złożone z jednostek lądowych, wspieranych przez jednostki morskie, lotnicze i specjalne są częścią większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), które liczą około 40 tys. żołnierzy. Certyfikacją NRF było ćwiczenie Trident Jupiter 19-1, które przeprowadzono w listopadzie w Norwegii, na Morzu Północnym i Bałtyckim. Dowództwo ćwiczenia (Joint Warfare Centre) znajdowało się w Stavanger. W ćwiczeniu wzięło udział około 51 tys. żołnierzy z 31 państw (w tym sześć brygad ogólnowojskowych), 10 tys. pojazdów, 250 statków powietrznych i 65 okrętów. Głównym celem było potwierdzenie zdolności NATO do szybkiego przemieszczania personelu i wyposażenia wojskowego w całej Europie.

Dowództwo NRF w 2020 będzie znajdować się w holenderskim Brunssum. Decyzję o utworzeniu sił natychmiastowego reagowania NATO podjęli szefowie państw i rządów na szczycie Sojuszu w Newport w Walii 4-5 września 2014. Podczas spotkania Rady Północnoatlantyckiej zadecydowano o utworzeniu struktury będącej odpowiedzią na działania Rosji na Ukrainie, destabilizację w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie (tzw. Arabską Wiosnę), a także na działania Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. VJTF są elementem sił odpowiedzi NRF, które powołano w listopadzie 2002.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ