Kolejny MILMAG już czeka na spragnionych czytelników! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKatastrofa tajwańskiego UH-60M - MILMAG - Magazyn Militarny

Katastrofa tajwańskiego UH-60M

2 stycznia w górach w dystrykcie Wulai w pobliżu Tajpej podczas awaryjnego lądowania rozbił się tajwański śmigłowiec wielozadaniowy UH-60M Black Hawk. Na jego pokładzie znajdowało się 13 osób.

Tajwan (Republika Chińska) zamówił łącznie 84 wielozadaniowe UH-60M Black Hawk. Była to pierwsza katastrofa śmigłowca tego typu od rozpoczęcia dostaw pod koniec 2014 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej

W katastrofie  zginęło ośmiu wojskowych i cywilów, w tym szef sztabu sił zbrojnych Republiki Chińskiej i były dowódca wojsk lotniczych, gen. Shen Yi-ming, a pięciu pozostałych zostało rannych.

Śmigłowiec o nr bocznym 933, dostarczony wojskom lotniczym pod koniec 2019, wystartował z bazy lotniczej Songshan w pobliżu Tajpej o godz. 7.54 czasu lokalnego, zmierzając do bazy Dong'ao w dystrykcie Yilan, gdzie miało odbyć się spotkanie z żołnierzami z okazji księżycowego Nowego Roku. Rozbity śmigłowiec należał do Eskadry Poszukiwawczej z bazy lotniczej Chiayi w południowo-zachodniej części wyspy. Był to wiropłat w typowej konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) (Tajwan na zakupach, 2019-12-23).

W 13. minucie lotu z niewyjaśnionych przyczyn pilot śmigłowca rozpoczął procedurę lądowania awaryjnego, co nie udało się i w wyniku twardego przyziemienia wiropłat rozbił się. W ciężko uszkodzonym wraku została uwięziona część pasażerów i załogi. O godz. 8.07 utracono kontakt z załogą śmigłowca. Na miejsce zdarzenia wysłano grupy ratunkowe.

Wśród ofiar znalazł się także m.in. Yu Qinwen, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora biura polityczno-wojennego w Ministerstwie Obrony, a także dziennikarz agencji prasowej Military News Agency. Dowódca wojsk lotniczych, gen. Hsiung Hou-chi poinformował na konferencji prasowej, że powołano zespół, który ma za zadanie wyjaśnienie przyczyn zdarzenia.

Gen. Shen Yi-ming pełnił stanowisko szefa sztabu sił zbrojnych od 1 lipca 2019. Wcześniej był m.in. wiceministrem obrony i dowódcą wojsk lotniczych, w których służył od 1979. Ukończył Akademię Sił Powietrznych Republiki Chińskiej oraz amerykańską Air War College w 2002. Jako wiceszef resortu obrony wspierał zacieśnianie współpracy wojskowej z USA po objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa. Był inicjatorem m.in. zakupu dodatkowych samolotów F-16 (Więcej F-16V dla Tajwanu, 2019-03-13).

Na początku 2010 Tajwan zamówił 60 śmigłowców wielozadaniowych za równowartość 3,1 mld USD (11,79 mld zł). Pierwsza partia została dostarczona 3 grudnia 2014. 1 września 2017 podpisano umowę na kolejne 24 wiropłaty tego typu za równowartość 135,4 mln USD (514,89 mln zł). Śmigłowce zastąpiły przestarzałe UH-1 Huey (użytkowane od 1969) w jednostkach poszukiwawczo-ratowniczych, kawalerii powietrznej, dowództwa wojsk specjalnych, a także w służbach podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (UH-60M dla Chorwacji, 2019-10-31; UH-60M dla Litwy, 2019-10-18).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ