Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

AUSA17: Combat II L110

Podczas wystawy AUSA, która potrwa od 9 do 11 października, w Walter E. Washington Convention Center zadebiutuje nowy hełm 3M Combat II Ballistic Helmet L110. Osłona głowy została opracowana przez przedsiębiorstwo Ceradyne, wchodzące w skład koncernu 3M. Combat II Ballistic Helmet L110 (seria Lima) chroni głowę przed pociskami małokalibrowymi wystrzelonymi z broni strzeleckiej, uderzeniami tępymi narzędziami i odłamkami.

Na wystawie AUSA w Waszyngtonie zadebiutuje hełm 3M Combat II Ballistic Helmet L110. Na rynku europejskim modele ULW-BBH i Combat II rozprowadza niemieckie przedsiębiorstwo Schuberth z Magdeburga, znany producent niebalistycznych i balistycznych osłon głowy / Zdjęcie: 3M

Combat II L110 wykonany jest z kompozytu polietylenowego UHMWPE (Ultra-High Molecular Weight Polyethylene) o bardzo wysokim ciężarze cząsteczkowym. W produkcji wykorzystywane są bezszwowe technologie formowania balistycznego Ceradyne, w celu stworzenia trwałej powłoki ochronnej. Sprawdzona geometria hełmu, bazującego na modelu Advanced Combat Helmet (ACH), ze specjalnie wyprofilowaną tylną krawędzią, pozwala swobodnie ruszać głową przy korzystaniu z wysokich kołnierzy ochronnych większości kamizelek.

Nowa konstrukcja nie wyróżnia się kształtem, ale parametrami balistycznymi i istotnymi zmianami konstrukcyjnymi szkieletu. Hełm, co jest nowe w modelu Combat II, chroni przed pełnopłaszczowym 9,52-g pociskiem M80 naboju karabinowego 7,62 mm x 51 NATO, współczynnik V0 wynosi 640 m/s, a V50 jest >731 m/s. Dla testowego odłamku symulującego pocisk .22 FSP o masie 1,1 g V50 jest >1000 m/s, zgodnie z warunkami normy STANAG 2920. Hełm może być używany z systemami łączności 3M PELTOR, osłonami oczu, słuchu i dróg oddechowych. 

Wnętrze hełmu Combat II z wyposażeniem D3O Trust Helmet Pad System składającym się z siedmiu poduszek wklejanych do wnętrza czerepu na 18 okrągłych plastrów rzepa / Zdjęcie: D3O

Taśmy podpinki w układzie czteropunktowym wykonano z materiałów na bazie nylonu o strukturze rurkowej. Charakteryzują je podwójne ściegi wzmacniające strefy krytyczne. Na taśmach podpinki bez wolnych końców na odcinkach skroniowych i potylicznych, umieszczono klamerki przelotowe z blokadą językową umożliwiające regulację i dopasowanie hełmu do rozmiaru głowy. Rozdwojona łyżka podbródkowa wyściełana jest od wewnątrz antyalergiczną miękką tkaniną obejmuje brodę od góry i od dołu.

Wyposażenie wewnętrzne oparto o system D3O Trust Helmet Pad System składający się z siedmiu poduszek wklejanych do wnętrza czerepu na 18 okrągłych plastrów rzepa. Poduszki (szczytowa okrągła, przednia i tylna trapezowe i cztery prostokątne) występują w dwóch rozmiarach (6 i 8 o grubości 19 i 25 mm) i służą do stabilnego osadzenia hełmu na głowie i odprowadzania potu. Ich zadaniem jest też przejęcie impetu uderzenia i ochrona czaszki przed odkształceniem dynamicznym czerepu po uderzeniu pocisku lub odłamka. Chwilowe odkształcenie czerepu nie przekracza 25 mm dla amunicji kalibru 9 mm poruszającej się z prędkością 426 m/s przy kącie uderzenia 0 stopni zgodnie z normą US ACH CO/ PD-05-04.

Hełm produkowany jest w czterech wielkościach czerepu: S, M, L i XL. Masy kompletnie wyposażonych hełmów w zestaw poduszek o grubości 19 mm i w podpinkę wynoszą: 1,33, 1,39, 1,50 i 1,76 kg. Czerep jest fabrycznie lakierowany w trzech, antyodblaskowych kolorach: czarnym, zielonym i brązowym. Hełm wyposażono na czole w jeden, fabrycznie wykonany otwór do zamocowania gniazda montażowego. Z boków czerepu można zamocować dwie szyny do mocowania dodatkowych akcesoriów.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ