Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyB-52H na Diego Garcia - MILMAG - Magazyn Militarny

B-52H na Diego Garcia

6 stycznia, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force, USAF) wysłały sześć bombowców strategicznych Boeing B-52H Stratofortress do bazy lotniczej Diego Garcia na Oceanie Indyjskim. Przemieszczenie samolotów z 2. Skrzydła Bombowego AFGSC (2nd Bomb Wing) z bazy lotniczej Barksdale w Luizjanie jest związane ze wzrostem napięcia na linii Teheran-Waszyngton.

Rozmieszczenie amerykańskich bombowców strategicznych na wyspie Diego Garcia należy wiązać ze wzrostem napięcia na linii Teheran-Waszyngton. Diego Garcia ma także odpowiednią infrastrukturę do stacjonowania bombowców B-2A Spirit w specjalnie dostosowanych hangarach B2SS (B-2 Shelter System) / Zdjęcie: USAF

Zgodnie z informacjami, jakie uzyskali dziennikarze CNN, w poniedziałek rozpoczęły się przygotowania do rozmieszczenia samolotów poza granicami kraju. Anonimowi urzędnicy Departamentu Obrony USA poinformowali, że B-52 będą stacjonować na największej wyspie Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, skąd w przeszłości samoloty tej klasy startowały do misji bojowych m.in. nad Irakiem i Afganistanem. Urzędnicy dodali, że bombowce będą mogły zostać wykorzystanie do misji bojowych przeciwko Iranowi, jeśli zajdzie taka potrzeba (Raptory w Katarze, 2019-06-29).

 Choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia wysłania B-52H na Diego Garcia przez  Departament Obrony, USAF czy Centralne Dowództwo Sił Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), które odpowiada za działania w regionie Bliskiego Wschodu, to start przynajmniej dwóch samolotów o nazwach kodowych MYTEE51 i MYTEE52 został zauważony przez spotterów (Sześć B-52H w Wielkiej Brytanii, 2019-03-20).

Wcześniej, 10 maja 2019 cztery bombowce B-52H zostały tymczasowo rozmieszczone w bazie lotniczej Al Udeid w Katarze, również w związku ze wzrostem napięcia na linii Zachód-Iran. Warto przypomnieć, że wówczas prezydent Donald Trump zatwierdził atak na wybrane cele irańskie (instalacje radarowe), po czym rozmyślił się i wycofał rozkaz, po tym jak 13 czerwca dwa zbiornikowce zostały zaatakowane w Zatoce Omańskiej (Incydent w Zatoce Omańskiej, 2019-06-13).

Analiza
Baza lotnicza na wyspie Diego Garcia jest dzierżawiona przez USA od 1966 i jest jedną z najważniejszych amerykańskich instalacji w regionie. Obecnie jest rzadziej wykorzystywana, gdyż planiści Pentagonu uznali, że loty bombowców na dystansach ponad 3200 km do Afganistanu i ponad 4800 km do Iraku okazały się nieefektywne pod względem kosztów (wyższego zużycia paliwa i dodatkowych godzin nalotu). Bombowce, tymczasowo i rotacyjnie rozmieszczane w regionie, przeniesiono do położonych bliżej sojuszniczych baz lotniczych w Katarze czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rozmieszczenie bombowców na Oceanie Indyjskim można jednak wytłumaczyć jednym, ale bardzo istotnym atutem tej lokalizacji: Diego Garcia znajduje się poza zasięgiem irańskich rakietowych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Dzięki temu samoloty nie zostaną zniszczone w wyniku ewentualnego ataku rakietowego i będą mogły wystartować i wystrzelić pociski manewrujące z bezpiecznej odległości.

Co warte odnotowania, Diego Garcia ma niezbędną infrastrukturę do  uzbrojenia B-52H w pociski manewrujące dalekiego zasięgu AGM-86B ALCM (Air-Launched Cruise Missile), które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe. Ta broń może być wykorzystana do odstraszania Iranu do dalszej eskalacji konfliktu. Pociski przenoszą głowice termonuklearne W80-1 o mocy regulowanej od 5 do 200 kT, a część z nich została wyposażona w systemy CHAMP (Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project) przeznaczone do niszczenia sprzętu elektronicznego przeciwnika (CALCM wycofane, 2019-12-0; CHAMP w służbie, 2019-05-23).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ