Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKoalicja-SW do produkcji - MILMAG - Magazyn Militarny

Koalicja-SW do produkcji

Podczas indyjskich targów obronnych DefExpo 2020, zorganizowanych od 5 do 8 lutego w Lucknow, dyrektor generalny rosyjskiego biura konstrukcyjnego CNII Buriewiestnik, Gieorgij Zakamiennych, poinformował o przygotowaniach do uruchomienia pilotażowej produkcji nowych 152-mm armatohaubic samobieżnych 2S35 Koalicja-SW.
 Armatohaubica samobieżna 2S35 Koalicja-SW została posadowiona na podwoziu czołgu T-90, a nie jak wcześniej planowano platformie nowej generacji Armata. Masa bojowa to około 48-52 t. W czerwcu 2016 ujawniono prototyp kołowego wariantu, 2S35-1 Koalicja-SW-KSz na podwoziu KamAZ-6560 8x8, a w listopadzie 2017 do Internetu wyciekło pierwsze zdjęcie. Nie wiadomo jednak, czy ten wariant również wejdzie do produkcji / Zdjęcie: Witalij W. Kuźmin

Zakamiennych powiedział dziennikarzom, że Korporacja Naukowo-Produkcyjna (NPK) UralWagonZawod wyprodukowała dotąd ograniczoną partię 10 ahs w zakładach w Niżnym Tagile, a rozpoczęcie produkcji kolejnych pojazdów dla rosyjskich sił zbrojnych ma nastąpić od 2022, po zakończeniu testów państwowych.

Warto tu przypomnieć, że jeszcze w połowie listopada 2015 przedstawiciel NPK UralWagonZawod, Aleksander Romanowski informował o pomyślnym zakończeniu wstępnych testów – zapewne miał na myśli próby zakładowe. Kilkuletnie opóźnienie można zatem tłumaczyć trudnościami technicznymi, bądź niższym od planowanego priorytetu finansowania programu (Dostawy wozów bojowych od UWZ, 2018-03-10).

Prototyp działa nowej generacji został zaprezentowany po raz pierwszy podczas Defilady Zwycięstwa 9 maja 2015 w Moskwie, wraz z innymi nowościami: czołgami T-14 i ciężkimi bwp T-15 na platformie Armata, kołowymi BMP K-17 (BMP-K) WPK-7829 i BTR K-16 WPK-7829 na platformie Bumierang oraz gąsienicowymi bwp na platformie Kurganiec-25 (Armata i Kurganiec bez nowych silników, 2020-02-07).

Podstawowym uzbrojeniem Koalicji-SW jest haubica 2A88 kal. 152,4 mm z automatycznym systemem ładowania, która pozwala na rażenie celów precyzyjną amunicją korygowaną nawigacją satelitarną GŁONASS na odległość do 70 km. Obecnie trwają prace nad wydłużeniem tego parametru do 80 km (podobne prace są realizowane m.in. w Niemczech i USA). Magazyn amunicji w wieży wynosi 60-70 pocisków. Strzelanie haubicą może odbywać się zdalnie lub autonomicznie. Uzbrojenie dodatkowe to wyrzutnie granatów dymnych oraz 12,7-mm przeciwlotniczy karabin maszynowy Kord.

Według rosyjskich deklaracji, szybkostrzelność teoretyczna ma wynosić 16 strz./min. z możliwością zwiększenia jej do nawet 20 strz./min., co jednak wydaje się mało prawdopodobne. Działo ma być zdolne również do strzelania w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), w którym kilka pocisków wystrzelonych różnymi trajektoriami uderza w rejon celu jednocześnie.

Tymczasem, od czterech lat jednostki wojsk rakietowych i artyleryjskich rosyjskich wojsk lądowych odbierają zmodernizowane 152-mm armatohabice samobieżne 2S33 Msta-SM, będące rozwinięciem 2S19 Msta-S. Zwiększono w nich zasięg skuteczny z 25 do ponad 40 km, a szybkostrzelność teoretyczna ma wynosić ponad 10 strz./min. Zwiększono także celność rażenia i komfort załogi. Prototyp działa został zaprezentowany we wrześniu 2013.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ