Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnySerbia odbiera zestawy Pancyr-S1 - MILMAG - Magazyn Militarny

Serbia odbiera zestawy Pancyr-S1

22 lutego minister obrony Serbii Aleksandar Vulin poinformował o odbiorze dwóch z sześciu zamówionych rosyjskich, samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1, które docelowo będą tworzyć baterię przeciwlotniczą. Odbiór nastąpił w bazie lotniczej im. płk pil. Milenko Pavlovicia (potocznie nazywanej Batajnica). Serbia stała się tym samym dziesiątym użytkownikiem rosyjskiego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu (MBDA Mistral 3 dla Serbii, 2019-07-18).

Co ciekawe, zestawy zostały zauważone wcześniej na moskiewskim lotnisku Wnukowo, podczas transportu na zestawach niskopodwoziowych, przygotowane do dostarczenia odbiorcy drogą lotniczą. Otrzymały charakterystyczny dla serbskich sił zbrojnych kamuflaż w trzech barwach (zielony, czarny i piaskowy)

Bateria została zamówiona za nieujawnioną wartość w 2018, ale formalne potwierdzenie zakupu pojawiło się dopiero w październiku 2019 podczas serbsko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych pk. Słowiańska Tarcza 2019, przeprowadzonych Aszułuk w obwodzie astrachańskim. Miesiąc wcześniej media branżowe informowały, że serbskie załogi zestawów z wojsk lotniczych i obrony powietrznej (Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije, RV i PVO) przechodzą szkolenia w centrum szkoleniowym rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) w Gatczynie, ok. 45 km na południowy-zachód od St. Petersburga (H145M w Serbii, 2019-06-27).

Co ciekawe, Serbowie szkolili się także na zestawach S-400 Triumf, których zakup jako konieczny sygnalizował w ubiegłym roku prezydent Aleksander Vučić. Wcześniej rozważano zakup zestawów przeciwlotniczych 9K37M Buk-M1, 9K317E Buk-M2E lub 2K22 Tunguska (Dostawy S-400 do Turcji rozpoczęte, 2019-07-12).

Serbia jest największym w Europie odbiorcą rosyjskiej broni i wyposażenia wojskowego. W ostatnich czterech latach władze w Belgradzie zakupiły siedem śmigłowców transportowych Mi-17W-5, cztery uderzeniowe Mi-35M, otrzymały także w ramach pomocy wojskowej sześć samolotów MiG-29 i po trzydzieści samochodów opancerzonych BRDM-2MS i czołgów T-72S (eksportowe T-72B) / Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Serbii

Po ujawnieniu planów zakupu zestawów, USA zagroziły Serbii nałożeniem sankcji w związku z obowiązywaniem ustawy z 2017 O przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA). Poinformował o tym na początku listopada 2019 specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bałkany Zachodnie Matthew Palmer (Więcej serbskich komandosów, 2020-01-05).

Serbskie zestawy Pancyr-S1 zostały posadowione na podwoziu kołowym KamAZ-6560. Wyposażono je w wieżę z dwoma 30-mm armatami automatycznymi 2A38M oraz dwunastoma wyrzutniami pocisków rakietowych 57E6-E. Na wieży umieszczono również dwa radary z antenami z pasywnym skanowaniem elektronicznym (PESA) – jeden do śledzenia celów EHF, a drugi do kierowania ogniem UHF, a także głowicę optoelektroniczną, pracującą w podczerwieni. W skład baterii systemu Pancyr-S1, oprócz wozów ogniowych, wchodzą także wóz dowodzenia, pojazdy transportowo-załadowcze, pojazdy naprawczo-warsztatowe oraz wsparcia (Produkcja S-350 Witjaź, 2019-04-13).

Serbska obrona powietrzna dysponuje 32 wyrzutniami systemu S-125 Newa-M1T, 53 wyrzutniami SK12 Kub-M2, 40-mm działkami przeciwlotniczymi Bofors (po cztery baterie na każdą bazę lotniczą) oraz nieznaną liczbą przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K38 Igła.

Serbia jest największym w Europie odbiorcą rosyjskiej broni i wyposażenia wojskowego. W ostatnich czterech latach władze w Belgradzie zakupiły siedem śmigłowców transportowych Mi-17W-5, cztery uderzeniowe Mi-35M, otrzymały także w ramach pomocy wojskowej sześć samolotów MiG-29 i po trzydzieści samochodów opancerzonych BRDM-2MS i czołgów T-72S (eksportowe T-72B) / Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Serbii

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ