MILMAG 03/2020! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyTRM dla włoskich Karabinierów - MILMAG - Magazyn Militarny

TRM dla włoskich Karabinierów

13 marca Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformowała o dostarczeniu do Oddziału Specjalnego Włoskiego Korpusu Karabinierów (Carabinieri Le Squadre Operative di Supporto, Carabinieri S.O.S.) Taktycznego Robota Miotanego TRM (Wojsko Polskie odbiera RPP, 2020-03-02).

TRM służy do wsparcia operacji antyterrorystycznych. Został skonstruowany  aby ułatwić rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji 

TRM składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości (nawet 9 m) na twarde podłoże, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości (15-20 m) i dokonywać tam zdalnej inspekcji (Instytut PIAP na MSPO 2019, 2019-09-02).

/ Zdjęcie i film: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – PIAP

Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające lub ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników. Unikatowe cechy robota TRM to bezgłośny układ napędowy, możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360 stopni, bez konieczności użycia narzędzi, możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED czy wyzwalania granatów hukowo-błyskowych. Do tego atutem są niewielka masa (1,5 kg w wersji podstawowej) i wymiary zewnętrzne panelu sterowania, nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania czy możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania (Roboty PIAP dla ŻW, 2019-02-01).

Karabinierzy zamówili robota TRM w kompletacji złożonej z jednego robota i jednego stanowisko operatorskiego z możliwością przenoszenia i odpalania granatu hukowo-błyskowego / Zdjęcie: Carabinieri S.O.S.

Robot porusza się z prędkością do 3,5 km/h, a maksymalny kąt podjazdu to 25 stopni. Zasięg robota w budynkach wynosi 30-100 m, natomiast na otwartym terenie 100-350 m. Czas pracy robota, w zależności od wykonywanej misji, to od 2 do 4 godzin.

W Polsce roboty TRM są wykorzystywane m.in. przez Służbę Ochrony Państwa, Policję, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Państwową Straż Pożarną. Urządzenia zostały wcześniej wyeksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji i Senegalu. Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – PIAP opracowała dwie generacje urządzeń, z których TRM 2.0 charakteryzuje się cichszą pracą (TRM dla lotnisk w Świdniku i Bydgoszczy, 2019-11-04).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ