Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCOVID-19: Mistral wesprze ewakuację Korsyki - MILMAG - Magazyn Militarny

COVID-19: Mistral wesprze ewakuację Korsyki

20 marca francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała w mediach społecznościowych, że zgodnie z decyzją prezydenta Emmanuela Macrona, marynarka wojenna (Marine Nationale) skieruje śmigłowcowiec desantowy FS Tonnerre (L9014), typu Mistral do ewakuacji chorych na chorobę COVID-19 z Korsyki na stały ląd.

Francja jest drugim państwem, która rozpoczyna mobilizację okrętów do walki z pandemią choroby COVID-19. Wcześniej USA zapowiedziały mobilizację dwóch okrętów szpitalnych typu Mercy / Zdjęcie: US Navy

Okręt w ciągu 48 godzin wyjdzie z portu wojennego w Tulonie w departamencie Var i ewakuuje pacjentów w ciężkim stanie, którzy wymagają stałej i długotrwałej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Trafią do szpitalu wojskowego Saint-Anne w Tulonie w celu dalszego leczenia. Ewakuacja pozwoli na odciążenie szpitala w Ajaccio, w którym w tej chwili brakuje już miejsc dla nowych pacjentów. Według lokalnych władz, natychmiastowej ewakuacji wymaga od 12 do 14 pacjentów.

Marine Nationale dysponuje trzema okrętami typu Mistral, z których jeden, FS Dixmude (L9015) znajduje się obecnie na Oceanie Indyjskim, gdzie zmierza do terytorium zamorskiego Reunion. Oprócz Tonnerre, na Morzu Śródziemnym dostępny do natychmiastowego działania jest FS Mistral (L9013), który wykonuje planowy rejs. Pod pokładem jednostek o powierzchni 750 m kw. znajduje się m.in. infrastruktura szpitalna standardu NATO Role 3, w tym 2 sale operacyjne, 20 kajut, 69 łóżek szpitalnych (w tym 7 do intensywnej terapii), przedział do badań rentgenowskich, gabinet dentystyczny oraz wyposażenie do przeprowadzania rezonansu magnetycznego.

Dodatkowo, o ile wymaga tego sytuacja, możliwe jest wygospodarowanie miejsca dla kolejnych 50 łóżek szpitalnych. Podczas realizacji misji ewakuacji medycznej (MEDAVEC), etatowa załoga okrętów jest wspierana przez personel specjalistyczny wojskowej służby zdrowia SAA (Service de santé des armées).

Prezydent Macron zapowiedział mobilizację pododdziałów sił zbrojnych do wsparcia walki z pandemią chorobę COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 dwa dni wcześniej podczas drugiego w ciągu ostatnich dni orędzia do narodu. Do transportu pacjentów w ciężkich stanie zmobilizowano dotąd m.in. wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Airbus A330-200 MRTT Phénix (Multinational Multi-Role Tanker Transport) (COVID-19: Wsparcie francuskiego A330 MRTT, 2020-03-19).

Śmigłowcowce desantowe typu Mistral posiadają na swoich pokładach nowoczesną infrastrukturę szpitalną standardu NATO Role 3 / Zdjęcie: Marine Nationale

Załoga FS Tonnerre (L9014) posiada doświadczenie w realizacji misji ewakuacji medycznej w prawdziwych warunkach. We wrześniu 2017 ewakuowano mieszkańców niderlandzkich terytoriów zależnych Sint Maarten i francuskich Saint-Barthélemy na Karaibach, w związku ze skutkami huraganu Irma. Z kolei w marcu 2019 okręt dostarczył pomoc mieszkańcom Mozambiku, po uderzeniu cyklonu Idai.

Francja jest drugim państwem, która rozpoczyna mobilizację okrętów do walki z pandemią choroby COVID-19. Trzy dni wcześniej, USA zapowiedziały mobilizację dwóch okrętów szpitalnych USNS Mercy (T-AH-19) i USNS Comfort (T-AH-20), typu Mercy (COVID-19: USA mobilizują okręty szpitalne, 2020-03-18).

Zgodnie z danymi Agencji Zdrowia Publicznego (l'Agence de santé publique) z 20 marca, zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zostało dotąd 12 612 osób (wzrost w ciągu doby o 1617 chorych), zmarło 450 osób (wzrost o 78), wyzdrowiało 1587, a na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) znajduje się 1297 osób. Warto dodać, że zgodnie ze statystykami, 87% wszystkich zgonów to osoby powyżej 60. roku życia, natomiast połowa pacjentów na OIOM, ma mniej niż 60 lat.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ