Pierwszy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle już dostępny! »
Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCOVID-19: Wsparcie włoskich wojsk lotniczych - MILMAG - Magazyn Militarny

COVID-19: Wsparcie włoskich wojsk lotniczych

Służba prasowa włoskich wojsk lotniczych (Aeronautica Militare) poinformowała, że śmigłowce ewakuacji medycznej Leonardo HH-101A Caesar, a także samoloty transportowe C-130J Super Hercules, C-27J Spartan i KC-767A, zostały zadysponowane dla służb cywilnych, w związku z pandemią choroby COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Statki transportują zarażonych pacjentów w warunkach całkowitej izolacji biologicznej.

Ministerstwo Obrony Włoch zmobilizowało do lotów specjalnych na rzecz walki z pandemią COVID-19 dwa śmigłowce HH-101A Caesar oraz samoloty transportowe C-130J Super Hercules, C-27J Spartan i KC-767A

Zgodnie z decyzją ministra obrony Włoch Lorenzo Gueriniego, dwa śmigłowce HH-101A (wariant AW101) są użytkowane do specjalnych misji z 9. Skrzydła Operacji Specjalnych Francesco Baracca stacjonującego w bazie lotniczej Grazzanise im. Carlo Romagnoli w prowincji Caserta w środkowych Włoszech oraz z 15. Skrzydła Poszukiwawczo-Ratowniczego Stefano Cagna stacjonującego w bazie lotniczej Cervia-Pisignano im. Giuseppe Cenni w prowincji Rawenna w północnej części kraju. Co istotne, śmigłowce rozpoczęły służbę na rzecz walki z pandemią już 6 marca, wykonując jak dotąd pięć lotów operacyjnych (COVID-19: Rosyjscy specjaliści wojskowi we Włoszech, 2020-03-24).

Ministerstwo Obrony Włoch zamówiło dla wojsk lotniczych 12 średnich śmigłowców HH-101A Caesar do bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR), ewakuacji medycznej, transportu i wsparcia operacji specjalnych. Jak dotąd odebrano 6 z nich, a pierwszy z nich oblatano w marcu 2014.

Ponadto, sześć lotów wykonał również samolot transportowy C-130J Super Hercules z 46. Skrzydła Transportowego Silvio Angelucci z bazy lotniczej przy międzynarodowym lotnisku Piza-San Giusto im. Galileo Galilei. Transportowano w ten sposób m.in. pacjentów z przepełnionego szpitala w Bergamo do innych placówek medycznych w kraju. Wsparcie transportowe zapewnił również C-27J Spartan, także z 46. Skrzydła.

Pacjenci są umieszczani w tzw. izolatorach tranzytu lotniczego ATI, przeznaczonych do transportu drogą lotniczą w ładowniach śmigłowców i samolotów transportowych / Zdjęcia: Aeronautica Militare

Śmigłowce i samoloty transportowe wykonują zadania m.in. dla Regionalnej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Pilnych w Lombardii, zgodnie ze specjalnymi procedurami aeromedycznymi wraz w wyposażeniem specjalistycznym, takim jak izolatory tranzytu lotniczego ATI (Aircraft Transit Isolator), czyli specjalnymi noszami zaprojektowanymi dla transportu zakażonych pacjentów w warunkach izolacji biologicznej. Jak podkreśla komunikat prasowy Aeronautica Militare, w Europie, obok Włoch jedynie brytyjskie Royal Air Force (RAF) ma środki i możliwości realizacji takich lotów specjalnych.

19 marca w bazie lotniczej Pratica di Mare wylądowały dwa włoskie KC-767A z 14. Skrzydła i C-130J z 46. Skrzydła Transportowego, które przywiozły z Kolonii w Niemczech ładunek około 7 ton, obejmujących respiratory, maseczki przeciwwirusowe i inne wyposażenie i materiały medyczne.

Włoskie wojska lotnicze wspierają Departament Obrony Cywilnej (Dipartimento della Protezione Civile) oraz inne instytucje państwowe, zaangażowane w walkę z pandemią COVID-19. Po pierwszych masowych przypadkach zakażeń włoskich obywateli 21 lutego w Lombardii (16 osób) w północnej części kraju, siły zbrojne udostępniły infrastrukturę medyczną z około 2200 salami i 6600  łóżkami szpitalnymi. Cywilny personel szpitalny w całym kraju został wsparty przez medyków wojskowych z wojsk lądowych, marynarki wojennej, wojsk lotniczych i korpusu karabinierów.

Włoska Kwatera Główna Operacji Połączonych (Comando Operativo di Vertice Interforze, COI) utworzyła pracującą przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu salę operacyjną, która odpowiada na zarządzanie kryzysowe związane z pandemią. COI koordynowała także cały transport obywateli Włoch z zagranicy, a obecnie zarządza przepływem informacji oraz udostępnia je innym instytucjom państwowym. Ponadto, monitoruje sytuację epidemiologiczną włoskiego personelu wojskowego, zaangażowanego w misje poza granicami kraju.

Poważna sytuacja we Włoszech doprowadziła do całkowitego zawieszenia działalności oświatowej w szkołach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Szef sztabu obrony Włoch (Capo di stato maggiore della difesa), gen. Enzo Vecciarelli, poinformował, że decyzję podjęto zgodnie z rozporządzeniem premiera. Podkreślił, że resort obrony pracuje nad zagwarantowaniem ciągłości operacyjnej oraz ochroną zdrowia personelu sił zbrojnych.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia Włoch (Ministero della Salute) z 23 marca, zakażonych było łącznie 63 927 osób (wzrost o 4798 chorych w ciągu doby), z czego 50 418 osób zakażonych obecnie (+3780), zmarło 6077 osób (+601), wyzdrowiało 7432 osoby (+408), a na OIOM znajduje się 3204 osób (+195). 19 marca liczba zmarłych we Włoszech przekroczyła liczbę zgonów w Chinach, ale jednocześnie 23 marca to drugi dzień ze spadkiem dziennej liczby zachorowań.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ