Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCOVID-19: Coraz więcej chorych na lotniskowcu - MILMAG - Magazyn Militarny

COVID-19: Coraz więcej chorych na lotniskowcu

26 marca Sekretarz US Navy Thomas B. Modly poinformował podczas konferencji prasowej w Departamencie Obrony, że sytuacja epidemiologiczna na pokładzie atomowego lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN-71), typu Nimitz, pogarsza się, a liczba zarażonych cały czas rośnie. W związku z tym okręt otrzymał rozkaz rejsu do bazy na wyspie Guam, gdzie cała załoga przejdzie testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę zakaźną COVID-19.

Sytuacja epidemiologiczna na amerykańskim atomowym lotniskowcu  USS Theodore Roosevelt (CVN-71) zmienia się i wszystko wskazuje, że liczba zarażonych członków załogi będzie rosła. Okręt będzie musiał przerwać, rozpoczętą 17 stycznia, misję bojową w rejonie indopacyficznym / Zdjęcie: US Navy

Dwa dni wcześniej poinformowano, że na pokładzie okrętu znajdującego się na Oceanie Spokojnym zdiagnozowano trzech chorych marynarzy, którzy zostali ewakuowani z pokładu. Nie przeszkodziło to jednak rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Zdiagnozowano go u kolejnych 8 członków załogi. Według najnowszych informacji na COVID-19 choruje już 23 oficerów i marynarzy, a liczba ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Pomimo wcześniejszej decyzji o kontynuowaniu misji bojowej na czele 9. Grupy Uderzeniowej Lotniskowca (CSG-9), teraz zdecydowano, iż okręt natychmiast ma skierować się na wyspę Guam, gdzie znajduje się baza atomowych okrętów podwodnych. Cała załoga, licząca etatowo, 5680 osób (w tym 3200 oficerów i marynarzy oraz 2480 członków personelu lotniczego), zostanie tam przebadana pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Konieczność zawinięcia do portu wynika m.in. z tego, że na pokładzie dostępnych było jedynie 800 testów. Nie jest jasne jak długo okręt pozostanie na Guam i czy załoga zostanie objęta kwarantanną, gdyż sytuacja epidemiologiczna jest dynamiczna.

Sekretarz Modly podkreślił, że okręt jest w pełnej gotowości bojowej i będzie mógł wykonywać zadania, jeśli będzie tego wymagać sytuacja. Jednakże, biuro informacji publicznych CSG-9 nie komentuje, w jaki sposób konieczność przetestowania całej załogi okrętu wpłynie na jego dostępność operacyjną.

Wcześniej, 20 marca dowództwo US Navy ogłosiło, że w rejonie Bliskiego Wschodu zostaną rozmieszczone dwie grupy uderzeniowe lotniskowców, aby mocniej wywierać presję polityczną na Iran. Jednakże pojawiły się głosy, że decyzja spowoduje dysproporcję układu sił w kontekście Chin i Rosji, a czasowe wyłącznie USS Theodore Roosevelt pogłębi trudną sytuację US Navy.

Pierwsi trzej marynarze USS Theodore Roosevelt zostali prawdopodobnie zarażeni podczas kurtuazyjnej wizyty okrętu, jaka miała miejsce 9 marca w wietnamskim porcie Đà Nẵng  z okazji 25. lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych. Według najnowszych informacji, wszyscy trzej czują się dobrze i przebywają w kwarantannie na wyspie Guam(COVID-19 na amerykańskim lotniskowcu, 2020-03-25).

Według danych Departamentu Obrony USA z 26 marca, liczba zarażonych żołnierzy amerykańskich wynosi 280 (wzrost o 73 osoby w ciągu doby), hospitalizowanych jest 15 (+3), wyzdrowiały 24 (+5) i nie odnotowano zgonów. Ponadto, choruje 134 cywilów pracujących dla wojska (wzrost o 53 osoby), hospitalizowanych jest 8 (+2), jedna osoba wyzdrowiała i również nie odnotowano żadnego zgonu. Wśród rodzin wojskowych notuje się 98 chorych (wzrost o 31), a dwie osoby są hospitalizowane. Z kolei wśród kontraktorów, wykonujących zlecenia dla wojska, choruje 62 (wzrost o 22), dwie osoby są hospitalizowane, a jedna zmarła. Łącznie zachorowało 600 osób.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ