MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKrótki Grot w sprzedaży! - MILMAG - Magazyn Militarny

Krótki Grot w sprzedaży!

W marcu 2020 roku do oferty głównego dystrybutora Fabryki Broni Łucznik-Radom trafił samopowtarzalny karabinek Grot S10 FB-M1. To długo oczekiwana przez strzelców sportowa odmiana tej broni centralnego zapłonu ze skróconą lufą o długości 10,5 cala (267 mm). Dzięki temu broń jest krótsza, bardziej poręczna i lepiej sprawdzi się w niektórych formułach strzelectwa dynamicznego.

Pod koniec marca 2020 roku bez rozgłosu do oferty głównego dystrybutora Fabryki Broni Łucznik-Radom trafił samopowtarzalny karabinek Grot S10 FB-M1 z 10,5-calową lufą. Colt Krotoszyn oferuje też oryginalny nóż-bagnet do MSBS-5,56

Wprowadzona przez sklepy Colt Krotoszyn i Colt Wrocław konstrukcja do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington dołączy do sprzedawanego od grudnia 2018 roku karabinka samopowtarzalnego Grot S16 FB-M1 z 16-calową (406 mm) lufą (Grot S w sprzedaży, 2018-12-03).

Grot S10 i Grot S16 to modele dostosowane do obowiązujących na terenie Polski i Unii Europejskiej przepisów dotyczących broni cywilnej. Są wyposażone w mechanizmy spustowo-uderzeniowe pozwalające na strzelanie jedynie ogniem pojedynczym. Modele te to odmiany wojskowego karabinka Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) w wersji z klasyczną kolbą (MSBS-5,56K). Wariant bezkolbowy MSBS-5,56B ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku.

W odróżnieniu od militarnego pierwowzoru mają lufy pozbawione zaczepu do mocowania noża-bagnetu. Zgodnie z wymogami prawnymi konstrukcja komory zamkowej i zespołu ruchomego uniemożliwia zastosowanie w broni sportowej suwadła z karabinka samoczynno-samopowtarzalnego.

Opis Grot S10
Karabinek Grot S10 FB-M1 z 10-calową lufą sprzedawana jest przez dystrybutora w cenie 6900 złotych. Broń objęta jest czteroletnią gwarancją producenta. Nabywca dostaje karabinek z jedną szyną uniwersalną mocowaną do szczelin M-LOK i jeden wykonanym z zielonego półprzezroczystego tworzywa sztucznego 30-nabojowy magazynek standardu AR-15/M16. Całość zapakowana jest w wyłożoną pianką walizką polimerową, wewnątrz której jest też instrukcja obsługi i karta gwarancyjną. Masa broni to 3,2 kg, szerokość 89 mm.

Grot S10 to długo wyczekiwana sportowa odmiana MSBS-5,56K ze skróconą lufą o długości 10,5 cala (267 mm). Dzięki temu broń jest krótsza, bardziej poręczna i lepiej sprawdzi się w niektórych formułach strzelectwa dynamicznego.

Grot S10 FB-M1 to broń samopowtarzalna dostosowana do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington. Karabinek wyposażony jest w 10,5-calową lufę z sześcioma bruzdami o skoku 9 cali/228 mm. Jest zakończona zewnętrznym gwintem 1/2-28 cala, na którym umieszczono tłumik płomienia kontrowany przeciwnakrętką. Po jego demontażu można nakręcić dowolne urządzenie wylotowe dopasowane do takiej średnicy gwintu.

Sama lufa jest zewnętrznie wzdłużnie żłobiona, co wpływa na jej lepszą sztywność, a zatem i celność. Dodatkowo takie ryflowanie zmniejsza masę i poprawia odprowadzanie ciepła przy intensywnym strzelaniu.

Grot S10 FB-M1 ma komorę zamkową wykonaną ze stopu aluminium i komorę spustową z tworzywa sztucznego. Na górze komory zamkowej umieszczona jest długa szyna akcesoryjna standardu STANAG 4694 (to wojskowa odmiana szyny Picatinny).

Broń kompletowana jest z łożem wyposażonym w szczeliny montażowe systemu M-LOK. Ułatwiają one mocowanie dodatkowego wyposażenia – latarek, chwytu przedniego lub dwójnogu. Karabinek ma składaną na bok kolbę. Jest ona wysuwana, z czterema ustalonymi zakresami długości. Umożliwia to dostosowanie jej do potrzeb strzelającego, jego długości ramion czy noszonego stroju.

Grot S10 i Grot S16 oferowane są w sklepach Colt Krotoszyn i Colt Wrocław w tej samej cenie 6900 zł. Nabywca otrzymuje karabinek z jednym, wykonanym z zielonego półprzezroczystego tworzywa sztucznego, magazynkiem 30-nabojowym standardu AR-15/M16 i jednym odcinkiem szyny akcesoryjnej. Całość zapakowana jest w wyłożoną pianką walizką polimerową, wewnątrz której jest też instrukcja obsługi i karta gwarancyjna / Zdjęcia: Colt Krotoszyn

Kolba ma podnoszoną poduszkę policzkową. Podpoliczek można regulować w zakresie nie tylko wysokości uniesienia ale i kąta. To pozwala na lepsze dopasowanie broni do anatomii użytkownika, a co za tym idzie lepszy skład przy strzelaniu z mechanicznych lub zastosowaniu optycznych lub optoelektronicznych przyrządów celowniczych.

Grot S16 FB-M1 oferowany był w dwóch odmianach ukompletowania – uproszczonej w cenie 6900 zł i pełnej kosztującej 8700 zł (w jej skład wchodziło dodatkowe wyposażenie w postaci wojskowych mechanicznych przyrządów celowniczych, trzech krótkich odcinków szyn akcesoryjnych standardu Picatinny mocowanych w szczelinach montażowych M-LOK, chwyt przedni oraz wojskowy zestaw do czyszczenia i konserwacji broni). Skrócony wariant Grot S10 FB-M1 sprzedawany jest na razie jedynie w opcji uproszczonej. Niezależnie od długości lufy cena konstrukcji pozostaje taka sama (Grot do zabudowy, 2019-12-16).

Subkarabinek dla WP i SG
Wersje z krótkimi lufami nazywane są w wojskowym języku technicznym subkarabinkami. Na razie do uzbrojenia Wojska Polskiego nie trafiły modele rozwijane w programie zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan, które zgodnie z wymaganiami mają być kompletowane z jeszcze krótszymi 10-calowymi (254 mm) lufami. Po zakończeniu wymaganych badań broni, subkarabinki z taką długością lufy nazywane Grot C10 powinny od tego roku zacząć trafiać do Sił Zbrojnych RP (Więcej Grotów i Visów dla WP, 2019-09-30; MSPO2019: Tytan w połowie 2020, 2019-09-07).

Zanim modele z lufami długości 10,5 cala trafiły na rynek cywilny, wcześniej w grudniu 2019 roku taką broń w odmianie do strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym, zamówiła Straż Graniczna. Pogranicznicy kupili 228 Groty, z czego 93 w odmianie C16 z 16-calowymi lufami. Pozostałe 135 karabinki były dostarczone z dwoma zestawami luf do wyboru przez użytkownika: 16-calowymi i 10,5-calowymi (Krótkie i długie Groty dla SG, 2019-10-21).

Nóż-bagnet
Do oferty Colt Krotoszyn trafił też opracowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom oryginalny nóż-bagnet do używanego przez Siły Zbrojne karabinka Grot. Niestety nie można zamocować go do modelu cywilnego, z uwagi na brak na lufie broni sportowej zaczepu do bagnetu oraz dostosowanego do jego montażu urządzenia wylotowego.

Głownia noża-bagnetu mierzy 152 mm i ma grubość 3,8 mm. Ostrze jest częściowo ząbkowane i wykonane ze stali NCV-1. Kabura jest z tworzywa sztucznego połączonego z nylonem. Długość całkowita noża-bagnetu to 280 mm, masa wynosi 200 g. Masa całego zestawu to 390 g / Zdjęcie: Jarosław Lis

Sama konstrukcja, opisana wcześniej na łamach Magazynu Militarnego MILMAG 04/2018, to jeden z najciekawszych modeli tego typu dostępnych na rynku. Oferowany za 499 złotych zestaw składa się z trzech części: samego noża-bagnetu, pochwy oraz bazy do montażu na kamizelce lub pasie.

Głownia typu drop-point wykonana jest ze stali narzędziowej NCV-1 i wyposażono ją w częściowo ząbkowany odcinek, ułatwiający cięcie lin i taśm nylonowych. Rękojeść wykonana została metodą wtryskową, co eliminuje problem luzów pomiędzy poszczególnymi elementami. Tylna część noża-bagnetu służyć może jako zbijak do szyb. Ma też otwór na rzemień lub linkę zabezpieczającą.

Nóż-bagnet można połączyć z pochwą, taki zestaw razem tworzy nożyce do cięcia drutu. Pochwę można zamocować na polimerowej bazie, którą da się następnie przytroczyć do pasa lub do dowolnego elementu wyposażenia ekwipunku wyposażonego w system taśm MOLLE. Dodatkowy pasek zakończony klipsem pełni funkcję zabezpieczającą nóż-bagnet przed wypadnięciem.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ