MILMAG 05/2020 ponad 160 stron do przeczytania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyUS Army odbiera APC9 PRO K - MILMAG - Magazyn Militarny

US Army odbiera APC9 PRO K

Przedstawiciele szwajcarskiego producenta broni strzeleckiej B&T poinformowali, że wysłali już przez amerykańską filię B&T USA pierwszą partię niewielkich pistoletów maszynowych APC9 PRO K do amerykańskich wojsk lądowych (US Army).

APC9 PRO K to najkrótszy model serii APC9 (Advance Police Carbine 9 mm). Ma lufę długości 110 mm. Broń zadebiutowała w 2019. Pistolet maszynowy działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Broń ma podział na aluminiową komorę zamkową i plastikową komorę spustową

Wybrana w ramach programu SCW (Sub Compact Weapon) broń zasilana jest amunicją 9 mm x 19. Będzie wykorzystywana przez formacje żandarmerii wojskowej (Military Police) odpowiedzialne za ochronę bezpośrednią bardzo ważnych osób (US Army wybiera SCW, 2019-04-03).

APC9 PRO K będzie to pierwszy pistolet maszynowy oficjalnie przyjęty do uzbrojenia US Army od 78 lat! Ostatni model wprowadzony został na stan w grudniu 1942 roku. Był to pistolet maszynowy M3 do amunicji 11,43 mm x 23/.45 ACP. Skonstruował go George Hyde pracujący dla General Motors Inland Division.

Wszystkie manipulatory APC9 PRO K przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, zatrzask magazynka i zatrzask zamka są umieszczone po prawej i lewej stronie. Przełącznik rodzaju ognia pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego i ciągłego. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek APC9 PRO K zostaje w tylnym położeniu. Zwalnia się go po naciśnięciu przycisku ulokowanego nad przyciskiem zatrzasku magazynka

B&T poinformowało, że US Army zdecydowało się wykorzystać zarówno zamówienie gwarantowane na 350 pistoletów maszynowych APC9 PRO K i opcję na dodatkowe tysiąc konstrukcji. Zgodnie z warunkami umowy podpisanej w 2019 roku o wartości 2,57 mln USD (9,83 mln zł), pierwsze modele miały trafić w ręce żandarmów po 7 miesiącach. Broń ma być dostarczona z dodatkowymi akcesoriami (w tym celownikiem kolimatorowym), magazynkami, pasem nośnym, instrukcją i zestawem części zamiennych.

SCW

Okno wyrzutowe łusek jest z prawej strony komory spustowej. Komora zamkowa wyposażona jest w składany napinacz, który nie porusza się podczas prowadzenia ognia. Na grzbiecie i w przedniej części komory spustowej z boku i pod lufą umieszczono odcinki uniwersalnych szyn akcesoryjnych. Broń nie ma mechanicznych przyrządów celowniczych / Zdjęcia: B&T

B&T APC9 PRO K ma być używany przez wybrane jednostki żandarmerii wojskowej do ochrony bezpośredniej VIP. W programie SCW szukano małogabarytowej konstrukcji o dużej sile ognia na bardzo bliskim dystansie. Wymagano też, aby amunicja którą zasilana jest broń nie charakteryzowała się zbyt dużą przebijalnością, co ma pozwolić na uniknięcie przypadkowych ofiar podczas prowadzenia ognia. Do postępowania zakwalifikowano sześć spółek: Angstadt Arms, B&T USA, Global Ordnance, Shield Arms, SIG Sauer i Trident Rifles (także oferowało pistolet maszynowy produkcji B&T).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ