Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyCOVID-19: Epidemia na amerykańskim niszczycielu - MILMAG - Magazyn Militarny

COVID-19: Epidemia na amerykańskim niszczycielu

25 kwietnia wiceadm. Don Gabrielson, dowódca sił morskich Dowództwa Południowego/4. Floty US Navy (US Naval Forces Southern Command/US 4th Fleet) poinformował o zdiagnozowaniu choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 u 47 marynarzy na pokładzie niszczyciela rakietowego USS Kidd (DDG-100), typu Arleigh Burke.

USS Kidd (DDG-100) jest drugim okrętem US Navy, po lotniskowcu USS Theodore Roosevelt (CVN-71), będącym na misji poza granicami kraju, na którym stwierdzono obecność nowej choroby zakaźnej COVID-19. Taka sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że trudniej załodze takiego okrętu nieść pomoc i w porę odizolować zakażonych, co sprzyja dalszej transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 / Zdjęcie: Petty Officer 2nd Class Alex Van’tLeven, US Navy

Co istotne, liczba zakażonych niemal podwoiła się z 18 w ubiegły piątek do 33 w sobotę i do 47 w poniedziałek. Dwóch spośród zakażonych zostało ewakuowanych drogą powietrzną na ląd. Pacjenci trafili do szpitala zakaźnego w San Antonio w Teksasie. Ich stan jest stabilny. Pozostała część z 380 oficerów, podoficerów i marynarzy, została zobligowana do noszenia maseczek ochronnych typu PPE i N95, które wcześniej zostały dostarczone na pokład jako środek zapobiegawczy, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią w USA.

Ponadto, na pokład okrętu oddelegowano drogą powietrzną wyspecjalizowany zespół medyczny, wyposażony w testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Działania mają na celu przeprowadzenie dodatkowych testów oraz prześledzenie kontaktów pomiędzy marynarzami, dlatego kolejne pozytywne przypadki są spodziewane w najbliższym czasie. US Navy podejmuje wszelkie możliwe środki w celu oceny skali zasięgu transmisji SARS-CoV-2 na okręcie. Do wtorku testy wykonano na 45% członkach załogi.

Dodatkowo, w drodze na spotkanie z niszczycielem wysłano uniwersalny okręt desantowy USS Makin Island(LHD-8), typu Wasp, na pokładzie którego znajduje się dodatkowy personel medyczny, wyposażenie specjalistyczne, w tym łóżka intensywnej opieki medycznej (OIOM) z respiratorami oraz dodatkowymi testami. Wszystko na wypadek gdyby zaistniała potrzeba udzielenia wsparcia medycznego w wyniku dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Jak się potem okazało 15 marynarzy w poważnym stanie należało ewakuować z niszczyciela. 

Okręt znajduje się obecnie na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Ameryki Południowej. Wykonuje misję bojową związaną z przeciwdziałaniem handlu narkotykami, które są nielegalnie przemycane drogą morską z Ameryki Południowej do Północnej. Dowództwa Południowe Stanów Zjednoczonych koordynuje działania w obrębie Morza Karaibskiego i wschodniej części Oceanu Spokojnego. US Navy wydała rozkaz powrotu do kraju po macierzystego portu Everett w stanie Waszyngton, od razu po zakończeniu dezynfekcji jednostki (Podejrzenie COVID-19 na francuskim lotniskowcu, 2020-04-09).

Analiza
USS Kidd jest drugim okrętem US Navy, będącym na misji poza granicami kraju i znajdującym się na pełnym morzu, na którym stwierdzono obecność nowej choroby zakaźnej. 24 marca zgłoszono potwierdzone przypadki wśród załogi amerykańskiego USS Theodore Roosevelt (CVN-71), który otrzymał potem rozkaz wstrzymania misji na Pacyfiku i zawinięcia do portu na Guam. Jak dotąd zachorowało 833 oficerów i marynarzy, 11 jest hospitalizowanych, a jeden z nich zmarł 13 kwietnia w wyniku komplikacji związanych z COVID-19. Zmarłego zidentyfikowano jako 41-letniego Aviation Ordnanceman Chief Petty Officer Charlesa Roberta Thackera Jr. (Podejrzenie COVID-19 na francuskim lotniskowcu, 2020-04-09).

Pierwsze zachorowania w US Navy zdiagnozowano jednak na okrętach cumujących w kraju 13 marca. Były to uniwersalny okręt desantowy USS Boxer (LHD-4), typu Wasp oraz szkolna fregata rakietowa USS Coronado(LCS-4), typu Independence klasy LCS. Do 23 kwietnia zakażenia stwierdzono na łącznie 26 okrętach (z czego na 14 już wyzdrowiało), ale w większości cumujących w kraju oraz za granicą, w tym na 16 marynarzy na stojącym w japońskim procie Yokohama lotniskowcu USS Ronald Reagan (CVN-76). Łącznie choruje 1366 oficerów i marynarzy US Navy, a także 270 marines, którzy pełnią ścisłą służbę z marynarką. Departament Obrony informował o łącznie 3725 chorych wśród personelu wojskowego sił zbrojnych oraz 2176 pracowników cywilnych wojska.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ