22 kwietnia spółka BAE Systems poinformowała o otrzymaniu zlecenia od amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) na opracowanie analityki uczenia maszynowego jako usługi zapewniającej stałą, globalną świadomość sytuacyjną.
Ten nowy model technologii ma na celu udostępnienie zautomatyzowanej usługi, która pozwoli na wykorzystanie danych komercyjnych i ogólnodostępnych, w tym zdjęć satelitarnych, do zapewnienia ciągłej światowej świadomości sytuacyjnej w odniesieniu do różnorodnych wyzwań, w tym wykrywania i prognozowania anomalii.
W ramach programu analiz geoprzestrzennych w chmurze (Geospatial Cloud Analytics, GCA) DARPA, zespół badawczo-rozwojowy BAE Systems FAST Labs z Burlington w stanie Massachusetts, a także Arlington w stanie Wirginia, zamierza wykorzystać technologię analizy danych z różnych źródeł wywiadowczych służącą do tworzenia wzorców uczenia się i ich zastosowania (Multi-INT Analytics for Pattern Learning & Exploitation, MAPLE).
Celem jest zaoferowane MAPLE – sprawdzonego rozwiązania, opracowywanego od ponad 10 lat – jako usługi (MAPLE as a service – MaaS). Podejście to ma na celu zastosowanie automatycznej analizy problemu, pozwalając operatorom na wyszukiwanie danych w celu udzielenia odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące ważnych problemów misji, przy jednoczesnym zrezygnowaniu z przeprowadzania tradycyjnej obszernej analizy ręcznej. Na potrzeby tego programu zespół BAE Systems stara się zastosować MaaS do proponowanego zadania morskiego, aby automatycznie i niezawodnie wykrywać statki prowadzące nielegalne połowy.
Technologia BAE Systems może być stosowana w wielu domenach i może być wykorzystywana w chmurze. To czyni ją niezwykle elastycznym i łatwo skalowalnym rozwiązaniem, które zapewni operatorom zdolność do obserwacji niebezpieczeństw na całym świecie. Celem spółki jest automatyzacja analityki w nowy sposób, tak aby można było wykorzystać zdolności uczenia maszynowego w celu odkrycia niuansowych wzorców zarówno w zbiorach dużych, jak i rzadkich danych, do rozwiązania bardzo skomplikowanych problemów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu kraju.
Badania nad programem GCA wykorzystują zdolności BAE Systems w dziedzinach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, takie jak adaptacyjne wnioskowanie i analiza w technologii autonomicznej. GCA jest jednym z kilku obszarów badań prowadzonych przez BAE Systems, obejmujących bieżące prace DARPA nad programem metodologii narzędzi, zdolności i oceny cech szczególnych. Program ten opiera się na kilkunastu latach badań nad różnymi innymi programami, prowadzonymi razem z DARPA, a także z Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Research Laboratory, AFRL).
Wcześniej, w ostatnich kilku miesiącach BAE Systems otrzymała dwa zlecenia do agencji DAPRA. W grudniu 2018 o wartości 3,1 mln USD (12,94 mln zł) na opracowanie półautonomicznego oprogramowania do planowania misji w wielu domenach operacyjnych o nazwie MARS (Multi-domain Adaptive Request Service). Natomiast w lutym 2020, DARPA zleciła opracowanie narzędzi analitycznych w ramach programu SIGMA+ do wykrywania i przeciwdziałania zagrożeniom związanych z bronią masowego rażenia (Oprogramowanie BAE do planowania misji, 2019-12-06; BAE Systems wesprze wykrywanie zagrożeń masowego rażenia, 2020-02-14).
Oprogramowanie BAE do planowania misji (2019-12-06)
OSINT dla US Army (2019-10-29)
USA wznawia dyskusję o próbach jądrowych (2019-05-30)
Rosja potwierdziła wypadek jądrowy (2019-08-13)
BAE dostarczy oprogramowanie dla DIA (2019-12-20)