Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyDiamondback DBX w sprzedaży - MILMAG - Magazyn Militarny

Diamondback DBX w sprzedaży

7 maja 2020 roku na amerykański rynek trafił zapowiadany w styczniu na targach SHOT Show samopowtarzalny karabinek do amunicji pistoletowej (PCC, Pistol Caliber Carbine) DBX, opracowany przez Diamonback Firearms. Konstrukcja zasilana jest nabojem 5,7 mm x 28, ale na komorze zamkowej umieszczono napis Multicaliber, co oznacza możliwość dostosowania broni także do innej amunicji. Dystrybutorem Diamondback w Polsce jest Cenzin.

Broń działa w oparciu o wykorzystanie energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, które następnie trafiają na aż dwa tłoki. Diamondback DBX dostosowano do prowadzenia tylko ognia pojedynczego. Broń strzela z zamka zamkniętego, ryglowanego przez obrót.

DBX ma ogólny kształt małogabarytowego pistoletu maszynowego z gniazdem magazynka umieszczonym przed chwytem pistoletowym. Długość samej broni bez kolby i opory ramieniowej to 409 mm, z zamocowaną i złożoną oporą wzrasta do 429 mm. Po rozłożeniu opory długość wynosi 645 mm. Wysokość bez przyrządów celowniczych to 185 mm. Szerokość 32 mm, szerokość z napinaczem 44,5 mm.

Konstrukcja wyposażona jest w lufę długości 8 cali/203 mm (ze skokiem bruzd 9 cali/229 mm) urządzeniem wylotowym mocowanym na gwincie 1/2-28 cali. Masa z pustym magazynkiem to 1,36 kg, z pustym magazynkiem i oporą ramieniową wynosi 1,68 kg.  

DBX strzela opracowanym przez FN Herstal nabojem 5,7 mm x 28, oryginalnie skonstruowanym najpierw do pistoletu maszynowego P90, a następnie wykorzystanym także w pistolecie samopowtarzalnym Five seveN.

Do zasilania DBX wykorzystywane są 20-nabojowe magazynki z tworzywa sztucznego. Te ostatnie są wymienne z modelami stosowanymi w pistolecie FN Five SeveN. Producent na SHOT Show ogłaszał, że druga wersja DBX ma być dostosowana do magazynków z pistoletu Ruger 57. Ma powstać także model z lufą długości 16 cali/406 mm. / Zdjęcia: Diamondback

Komora zamkowa i komora spustowa zostały wykonane ze stopu aluminium 7075. Na całym grzbiecie pierwszej wykonano uniwersalną szynę akcesoryjną standardu Picatinny. Broń sprzedawana jest bez mechanicznych przyrządów celowniczych, trzeba je dokupić osobno.

Po obu stronach górnej, tylnej części komory zamkowej znajdują się wycięte szczeliny dostosowane do przestawnej rękojeści napinania. Standardowo jest umieszczona po lewej stronie, ale można ją przełożyć także na prawą. Napinacz porusza się podczas strzelania. Po wystrzelaniu ostatniego naboju z magazynka zespół ruchomy zostaje w tylnym położeniu, tak samo jak rękojeść napinania.

W tylnej części komory spustowej umieszczono krótki odcinek uniwersalnej szyny akcesoryjnej, do którego można zamocować składaną na lewą stronę kolbę lub oporę ramieniową. Karabinek do amunicji pistoletowej DBX dostarczany jest z osłoną i oporą dla dłoni Magpul M-LOK Handstop Kit umieszczoną w dolnej części łoża. Te ostatnie wykonano ze stopu aluminium 6061 i wyposażono w szczeliny montażowe M-LOK po obu stronach i na dole.

W komorze spustowej umieszczono mechanizm spustowo-uderzeniowy z karabinków rodziny AR. Oznacza to, że bezpiecznik znajduje się w identycznym miejscu, jak w karabinkach M16 i pochodnych. DBX nie dostosowano do strzelców leworęcznych. Dźwignia zwalniania magazynka umieszczona jest tylko po prawej stronie. Jest obsługiwana palcem wskazującym prawej dłoni na chwycie.

Broń sprzedawana jest z jednym 20-nabojowym magazynkiem, bez żadnego mocowania do pasa. Cena w USA ma wynosić 1300 USD (5,4 tys. zł). W tylnej części komory zamkowej znajduje się otwór do umieszczenia montażu QD do pasa nośnego.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ