MILMAG 05/2020 już dostępny: ponad 160 stron do przeczytania »

MILMAG - Magazyn MilitarnyX-MADIS dostarczony na eksport - MILMAG - Magazyn Militarny

X-MADIS dostarczony na eksport

W połowie maja amerykańska spółkaAscent Vision Technologies (AVT) poinformowała, że zakończono dostawę partii zestawów do zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl) X-MADIS (eXpeditionary Mobile Air Defense Integrated System) dla nieujawnionego użytkownika eksportowego, poprzez Departament Obrony USA.

Choć dostępne informacje o X-MADIS nie precyzują jaki radar jest wykorzystywany w systemie, to z fotografii wynika, że jest to radaru z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA typu RPS-42 od izraelskiej spółki RADA Electronic Industries. Urządzenie jest szeroko wykorzystywane w systemach zwalczania bsl i rozpoznawczych / Zdjęcie: Ascent Vision Technologies

Zgodnie z komunikatem prasowym, dostawa była częścią dużego zamówienia, obejmującego najnowszy wariant systemu X-MADIS, który charakteryzuje się większą mocą, prostszą konfiguracją i uruchomieniem oraz nowymi komponentami do lepszego przeciwdziałania bsl w ruchu w trudnym terenie. Wszystkie komponenty są zintegrowane z najnowszym oprogramowaniem AVT CUAS Suite dla płynnego sterowania i kontroli systemem dowodzenia (Laserowy Drone Dome, 2020-02-13).

O sześciodniowych próbach odbiorczych wraz z ćwiczeniami obezwładniania bsl informowano 5 grudnia 2019. System działał zarówno statycznie, jak i w ruchu z prędkością do 65 km/h (40 mil/h). Szkolenie dotyczyło instalacji i konfiguracji systemu, a także konserwacji i technik operacyjnych, takich jak wprowadzanie ulepszeń oprogramowania i rozwiązywanie problemów (USA strąciły irański bsl, 2019-07-19).

Świadomość sytuacyjną zestawu X-MADIS zapewnia taktyczny radar dozoru powietrznego oraz głowica optoelektroniczna z czujnikiem podczerwieni, pracującym w zakresie średniofalowym (Midwave Infrared, MWIR) i czujnikiem radiowym (RF), we wszystkich warunkach oświetleniowych. Po wykryciu, zlokalizowaniu i śledzeniu celu, jest on identyfikowany przez system dowodzenia i kontroli (C2), a następnie obezwładniany przez system walki elektronicznej (EW). X-MADIS może przeciwdziałać pojedynczym bsl, jak i wielu działającym w tzw. roju.

Spółka AVT specjalizuje się w systemach głowic optoelektronicznych, w pełni zintegrowanych rozwiązaniach i oprogramowaniu dla zwiadu, nadzoru i rozpoznani (ISR), obrony powietrznej i przeciwdziałania bsl. Spółkę założyli w 2015 weterani amerykańskich wojsk lądowych (US Army), uczestniczący w misjach zagranicznych.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ