Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyGrot czeka na podpis - MILMAG - Magazyn Militarny

Grot czeka na podpis

Jak dowiedział się Magazyn Militarny MILMAG, z wynikiem pozytywnym zakończyły się ostatnie badania karabinka podstawowego MSBS-5,56KA0/Grot C16 FBM1 do amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Była to tak zwana ocena zgodności wyrobu przeznaczonego na potrzeby obronności i bezpieczeństwa w trybie drugim (OiB tryb II). Ma to na celu określenie, czy nowa broń indywidualna Wojska Polskiego spełnia wymagania określone w specyfikacjach technicznych.

Zakończyły się wszystkie wymagane przepisami badania 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56KA0/Grot C16 FBM1. Otwiera to drogę do formalnego przyjęcia broni do uzbrojenia / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

Powiela to w pewien sposób wcześniej prowadzone próby karabinków, jednak jest formalnym wymogiem poprzedzającym przyjęcie Grota do uzbrojenia. Ostatnie badanie zrealizował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU). Komisja WITU wybrała losowo z partii seryjnie wyprodukowanych karabinków kilka sztuk broni, którą następnie poddano próbom.

Kończy to cykl wszystkich badań, jakim miał być poddany MSBS-5,56KA0/Grot C16 FBM1 (Koniec badań Grota, 2017-10-21). Obejmowały one, oprócz samego karabinka podstawowego, także podwieszany granatnik GP do amunicji 40 mm x 46SR oraz nóż-bagnet.

Obecnie jedynym brakującym elementem jest zatwierdzenie pozytywnych wyników badań przez przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia. Następnym krokiem jest polecenie bądź rozkaz oficjalnie wprowadzające nową konstrukcję strzelecką do uzbrojenia Wojska Polskiego. Wszystko to ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Pod koniec listopada 2017 Wojska Obrony Terytorialnej mają bowiem odebrać pierwszą z dwóch transz 5,56-mm karabinków standardowych MSBS-5,56KA0/Grot C16 FBM1 wchodzących w skład tegorocznych dostaw. Do końca roku w ręce żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej trafi cała partia tysiąca nowych, modułowych karabinków.

Broń kompletowana jest ze składanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi zaprojektowanymi przez Fabrykę Broni, nożem-bagnetem, ośmioma magazynkami i nowoczesnym czarnym pasem transportowym. Kontrakt obejmuje też dostawy kilkunastu przekrojów broni, służących do nauki jej funkcjonowania.

Analiza
Zgodnie z umową podpisaną we wrześniu bieżącego roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Siły Zbrojne RP zamówiły 53 tys. (z czego 30 tys. w ramach podstawowego kontraktu i 20 tys. w ramach opcji) karabinków standardowych MSBS-5,56KA0/Grot C16 FBM1 o wartości blisko 500 mln zł (MSPO17: Grot dla WOT, 2017-09-05; Nowe maszyny dla FB, 2017-11-14; Medale za MSBS, 2017-11-11). Nowe modułowe konstrukcje strzeleckie w bieżącym roku trafią do jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej, zaś w 2018 pierwsze konstrukcje znajdą się w pododdziałach Wojsk Lądowych. 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ