Nowy MILMAG, tym razem ponad 200 stron! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNiemiecki BMS wdrażany - MILMAG - Magazyn Militarny

Niemiecki BMS wdrażany

27 maja służba prasowa Urzędu do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) poinformowała, że dzień wcześniej pododdziały 37. Brygady Zmechanizowanej (Panzergrenadierbrigade 37 Freistaat Sachsen) z Frankenberg w Saksonii jako pierwsze w wojskach lądowych (Heer) rozpoczęły wdrażanie nowego systemu zarządzania polem walki klasy BMS (Battle Management System). Formacja ta ma stanowić trzon kolejnej niemieckiej rotacji sił natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) w 2023.

Niemcy są kolejnym państwem, które zdecydowało się na wybór systemu zarządzania polem walki klasy BMS opartego na oprogramowaniu SitaWare Frontline duńskiej spółki Systematic / Zdjęcie: Bundeswehra

Niemiecki BMS został opracowany przez duńską spółkę Systematic. Oparto go na oprogramowaniu SitaWare Frontline. Niemiecka BAAINBw dokonała jego wyboru 5 grudnia 2019 w wyniku trwającego od 12 miesięcy przetargu. System jest już używany przez blisko 30 państw. 

W nowy system BMS wyposażonych ma zostać ok. 27 tys. niemieckich pojazdów wojskowych. System ma uzyskać gotowość operacyjną w ciągu 3 lat, do czasu objęcia przez niemieckich grenadierów pancernych dowództwa nad siłami VJTF. 

Wprowadzenie cyfrowego BMS do wyposażenia niemieckich wojsk lądowych ma zwiększyć świadomość sytuacyjną żołnierzy. System ma pozwolić na utworzenie jednolitego obrazu pola walki i umożliwić przekaz informacji w czasie rzeczywistym na wszystkich szczeblach dowodzenia, od pojedycznych drużyn wzwyż.  BMS ma zbierać i przekazywać informacje o sytuacji taktycznej pochodzące z innych systemów wsparcia dowodzenia, w tym systemu wsparcia ogniowego ADLER (Artillerie-, Daten-, Lage- und Einsatz-Rechnerverbund), używanego w pododdziałach artylerii. 

Praca systemu opiera się w dużej mierze na istniejącej infrastrukturze łączności radiowej. Jednocześnie oferuje on lepszą ergonomię i funkcjonalności. Jego obsługa jest ułatwiona ze względu na interfejs zbliżony do systemu Windows czy Android. Dzięki otwartej architekturze system może być montowany i  używany w różnych typach pojazdów znajdujących się będących w wyposażeniu Heer. 

Próby systemu prowadzono w ub.r. W ich trakcie jego wybrane elementy zostały zamontowane na pojazdach niemieckich wojsk lądowych, co pozwoliło operatorom na zebranie doświadczeń z jego użytkowania i przekazania producentowi ewentualnych uwag co do jakości pracy systemu i niezbędnych poprawek. 

Wdrożenie systemu BMS jest kolejnym krokiem na drodze do cyfryzacji niemieckich wojsk lądowych. W ramach oddzielnego postępowania BAAINBw realizuje też m.in. program ErzUntGlas, którego założeniem jest zbudowanie sieci kierowania i łączności pomiędzy wieloma bezzałogowymi statkami latającymi (tzw. rojem), a pojazdami naziemnymi w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu pola walki. 9 grudnia 2019 BAAINBw wybrał ofertę konsorcjum spółek Atos i Rafael Advanced Defence Systems na opracowanie studium wykonalności w ramach tego programu (Początek prac B+R w programie MGCS, 2020-05-25, Atos i Rafael w programie ErzUntGlas, 2019-12-11).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ