Najnowszy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyUkraina sformuje trzy dywizjony Neptunów - MILMAG - Magazyn Militarny

Ukraina sformuje trzy dywizjony Neptunów

10 czerwca dyrektor generalny ukraińskich Pawłogradzkich Zakładów Chemicznych (Pawłohradśkyj Chimicznyj Zawod), Leonid Sziman poinformował, że ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło trzy dywizjony rakietowego systemu obrony wybrzeża RK-360MC Neptun.
 Poddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy RK-360A ma masę startową 820 kg (z czego 150 kg to masa głowicy bojowej). Zasięg rażenia wynosi od 7 do 280 km. Pocisk porusza się po zaprogramowanej trasie na podstawie danych satelitarnych i systemu zliczeniowego. W końcowej fazie lotu, pocisk porusza się na pułapie od 3 do 10 m, wykorzystując dane z radaru głowicy samonaprowadzającej. Ukraiński pocisk jest uważany za udoskonaloną kopię rosyjskiego pocisku Zwiezda Ch-35 Uran / Zdjęcie: Administracja Prezydenta Ukrainy

Dywizjony zostaną sformowane w ramach marynarki wojennej (Wijśkowo-Morśki Syły Ukrajiny). Pierwszy z nich ma powstać już w bieżącym roku. Nowe zestawy zastąpią poradziecki system 4K51 Rubież z pociskami P-20 Termit, utracony w wyniku aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014.

Każdy z dywizjonów będzie wyposażony w dwie baterie po sześć wyrzutni USPU-360 (na podwoziu KrAZ-7634NE 8x8, ujawnionym w 2014), każda z 24 rakietowymi pociskami przeciwokrętowymi w wersji RK-360A, co oznacza zamówienie na 216 pocisków. W skład każdego z dywizjonów wejdą także jeden pojazd dowódczy RKP-360, sześć transportowo-załadowczych TZM-360 i sześć transportowe TM-360 (wszystkie umieszczono na podwoziu KrAZ-6322 6x6 z zabudową specjalną Varta). Informacja została ujawniona w cztery dni po wizycie roboczej ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa w Zjednoczeniu Badań i Produkcji pawłogradzkich zakładów. Produkcja komponentów systemu (silników startowych) w seryjnej konfiguracji rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

Zamówienie zostanie zrealizowane w ramach planów modernizacyjnych resortu obrony na 2020, które obejmują zakup łącznie około 3 tys. pocisków rakietowych różnego typu i przeznaczenia za równowartość 2,4 mld UAH (353,6 mln zł). Zamówienie obejmuje także kolejne, wieloprowadnicowe wyrzutnie 300-mm rakiet ziemia-ziemia Wilcha i jeszcze niewdrożone Wilcha-M o wydłużonym zasięgu ( Grom-2 dla Arabii Saudyjskiej, 2019-01-05).

/ Film: Studio telewizyjne i radiowe Ministerstwa Obrony Ukrainy

System RK-360MC Neptun będzie służył do rażenia jednostek nawodnych, a także w razie konieczności stacjonarnych celów naziemnych. Może operować w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych, przy aktywnym i pasywnym przeciwdziałaniu elektromagnetycznym.

Analiza
System RK-360MC Neptun został opracowany pod kierownictwem zakładów DKBB Łucz w kooperacji ze spółkami wchodzącymi w skład państwowej UkrOboronProm: Pawłogradzkie Zakłady Chemiczne, Oryzon-Nawihacija, Impuls i Wizar, wchodzącej w skład Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy spółki CKB Arsenał oraz spółek sektora prywatnego: Radioniks, Telekart-pribor, UkrInnMasz, Ukrajinśka brone-technika, Motor Sicz i AwtoKrAZ (Ukraińska armatohaubica Bogdana, 2018-08-12).

Makieta pocisku została ujawniona podczas kijowskich targów Arms and Security 2015. Demonstrator technologii został przetestowany 22 marca 2016. Próby kontynuowano w 2017. Prototyp obecnie wdrażanego lądowego wariantu systemu, po raz pierwszy przetestowano 30 stycznia 2018. Z kolei w pełni funkcjonalny system w konfiguracji docelowej zademonstrowano 5 kwietnia 2019.

Próby zakładowe zakończono w listopadzie 2019, a obecnie realizowane próby operacyjne są przeprowadzane na poligonie doświadczalnym sił zbrojnych Alibej w obwodzie odeskim. Mają zakończyć się w bieżącym miesiącu. W kwietniu i maju przeprowadzono trzy próby, podczas których wystrzelono siedem pocisków (w tym salwę dwóch pocisków 26 maja – w odstępie 3-5 sekund). Po wdrożeniu wyrzutni lądowych, w dalszej kolejności planowana jest integracja pocisku z małymi i średnimi okrętami rakietowymi, natomiast zmniejszony wariant – z samolotami wielozadaniowymi i śmigłowcami uderzeniowymi.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ