Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNoveske Ghetto Blaster - MILMAG - Magazyn Militarny

Noveske Ghetto Blaster

Amerykański producent klonów AR-15 i akcesoriów Noveske Rifleworks wprowadził do oferty samopowtarzalne karabinki nazwane Ghetto Blaster. Broń jest dostępna w odmianach z lufami długości 8 i 16 cali (203 i 406 mm) o skoku bruzd 7 cali (177 mm). Pierwszy wariant oferowany jest do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington i 7,62 mm x 35/.300 AAC Blackout, drugi tylko do tego pierwszego naboju.

Krótkolufowa broń typu PDW osiąga w Stanach coraz większą popularność mimo utrudnień w postaci podatku o wysokości 200 USD i kilkumiesięcznego okresu oczekiwania na przeprowadzenie procedury rejestracji jaka wiąże się z zakupem takiej konstrukcji

Coraz większą popularność zdobywają w Stanach Zjednoczonych konstrukcje strzeleckie o lufach krótszych od 16 cali (406 mm). Wartość ta stanowi według amerykańskich przepisów granicę między modelem dostępnym od ręki (po sprawdzeniu przez FBI, czy nabywca nie był karany), a odmianą krótkolufową SBR (Short Barrel Rifle). I nie wpływa na to wyższy o 200 USD koszt jej zakupu, bo taki zaporowy podatek ustalono w 1934, gdy weszła ustawa National Firearms Act. Tyle tylko, że 200 dolarów wówczas stanowiło odpowiednik 3360 dolarów obecnie. Podatek nie został zrewaloryzowany od 83 lat.

Noveske na specjalne zamówienie oferuje Ghetto Blaster również w wersji SD z lufą 8-calową i długim łożem z wariantu 16-calowego, które częściowo zakrywa tłumik dźwięku. Model ten dostępny jest tylko do amunicji 7,62 mm x 35, który łatwo wyciszyć przez zastosowanie nabojów poddźwiękowych. Karabinek w wersji z lufą 8-calową kosztuje 2150 USD (7,6 tys. zł), z 16-calową 2300 USD (8,2 tys. zł). Wytłumiony model SD dostępny jest na specjalne zamówienie.

Karabinki w wersji SD wyposażono w długie łoże, które częściowo zakrywa zamontowany na 8-calowej lufie tłumik dźwięku. Są one dostosowane jedynie do strzelania amunicją .300 AAC Blackout ze względu na jej właściwości ułatwiające współpracę z użyciem tłumika. /Zdjęcia i film: Noveske Rifleworks

Wszystkie karabinki rodziny Ghetto Blaster działają na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie do wnętrza suwadła-tłoka za pośrednictwem cienkiej rurki gazowej. Wyposażono je w łoża z otworami montażowymi standardu KeyMod lub M-Lok i urządzenie wylotowye Q Cherry Bomb. Komory zamkowa i spustowa karabinka zostały wykonane ze stopu aluminium 7075-T6, wykończone metodą anodowania, a następnie pokryte termoutwardzalną farbą Cerakote.

Zabawny film reklamowy, zachęcający do zakupu nowego karabinka Noveske. Nazwa Ghetto Blaster odnosi się do dużych odtwarzaczy kasetowych popularnych w latach 1990 w Stanach Zjednoczonych. / Film: Noveske

Broń rodziny Ghetto Blaster dostosowano do użytku przez strzelców prawo- i leworęcznych. Wszystkie manipulatory umieszczone zostały po obu stronach. Zastosowano też firmowaną logiem Noveske rękojeść napinania Geissele Super Badass Charging Handle. W komorze spustowej umieszczono mechanizm Geissele SD-E. Chwyt pistoletowy K2 i przyrządy składane mechaniczne M-Bus Pro dostarczył Magpul Industries. Nietypowa kolba o regulowanej długości z dwoma prowadnicami, tak jak urządzenie wylotowe jest produkowana przez przedsiębiorstwo Q.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ