Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyNowy mundur bojowy Royal Marines - MILMAG - Magazyn Militarny

Nowy mundur bojowy Royal Marines

27 czerwca brytyjska królewska marynarka wojenna (Royal Navy) poinformowała, że żołnierze piechoty morskiej Royal Marines otrzymują nowe mundury bojowe w ramach programu modernizacyjnego Future Commando Force (FCF). Żołnierze zaczną nosić nowe sorty od jesieni bieżącego roku. Ma to być najpoważniejsza inicjatywa od zakończenia drugiej wojny światowej (Royal Marines na Białorusi, 2020-03-03).

Na nowym mundurze będzie noszona naszywka z czerwonym napisem Royal Marines Commando na ciemno błękitnym tle (navy blue), co nawiązuje do wojennych tradycji jednostki

Procedura zakupowa nowego umundurowania trwała nieco ponad rok i odbyła się za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zamówień Obronnych NATO (NATO Support & Procurement Agency, NSPA).

Nowe umundurowanie, które zostało po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane, dostarczyła amerykańska spółka Crye Precision, która jest również producentem obecnie wykorzystywanego wzoru przez Royal Marines. Z tą różnicą, że nadruk multi-terrain został zastąpiony przez nowocześniejszy multi-cam.

/Film: Royal Marines

Sorty mundurowe są również wykonane z lżejszego, mniej podatnego na rozdarcie, szybciej schnącego oraz lepiej oddychającego materiału z bawełny (50%) i nylonu (50%). Amerykańska spółka dostarczyła spodnie z ochraniaczami kolan, podkoszulki, bluzy i kurtki, z kolei paski ogólnoużytkowe dostarczyła niemiecka spółka TMH Trading.

Co istotne, nowy wzór jest zgodny z tradycjami morskimi jednostki. Premiera umundurowania odbyła się w kilka dni po 80. rocznicy operacji Collar, przeprowadzonej w nocy z 24 na 25 czerwca 1940. Jest uważana za pierwszą w historii akcję brytyjskich sił specjalnych Commando na francuskim wybrzeżu w okolicach Boulogne, będącym pod okupacją niemiecką.

Wzór będzie zgodny z tradycjami morskimi jednostki, ale jednocześnie wykonany z uwzględnieniem najnowszych technologii / Zdjęcia: Royal Navy

Na nowym mundurze będzie noszona naszywka z czerwonym napisem Royal Marines Commando na ciemno błękitnym tle (navy blue), co nawiązuje do wojennych tradycji jednostki. Co istotne, w razie konieczności jeśli scenariusz operacji będzie tego wymagał, naszywka zostanie z łatwością zdjęta. Na zaprezentowanym przykładzie, poniżej znalazła się naszywka 3. Commando z odświeżonym wizerunkiem noża szturmowego Fairbairn-Sykes, który został zaprojektowany w 1940 roku. Skrzydła spadochronowe zostały przeprojektowane i teraz będą w kolorze czarnym na zielonym tle.

Na drugim ramieniu znajdzie się naszywka bandery wojennej Royal Navy, czyli tzw. White Ensign, z tym że będzie to flaga gaszona. Ma przypominać o tym, że formacja jest częścią  królewskiej marynarki wojennej. Co ciekawe, będzie to pierwszy raz od 1664 roku, gdy biały chorąży znajdzie się na mundurze brytyjskim, jednak we wzorze współczesnym.

Program modernizacyjny Future Commando Force ma na celu także wdrożenie nowych technologii i rozwiązań, takich jak np. lekkie pociski przeciwlotniczych LMM (Lightweight Multirole Missile), testowane w lipcu ubiegłego roku (Royal Marines testują LMM, 2019-07-08).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ