Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyChińskie bezzałogowce w Serbii - MILMAG - Magazyn Militarny

Chińskie bezzałogowce w Serbii

4 lipca w serbskiej bazie lotniczej im. płk pil. Milenko Pavlovicia w Batajnicy pod Belgradem, odbyła się prezentacja sześciu zakupionych w Chinach w ubiegłym roku rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowych statków latających (bsl) CH-92A z rodziny Cai Hong (pol. Tęcza). Transport trzech systemów bezzałogowych z Chin przybył do Serbii 1 lipca (Airshow China 2018: Premiera CH-7, 2018-11-06).
 CH-92A ma rozpiętość skrzydeł poniżej 10 m, zasięg lotu ponad 250 km na pułapie do 5000 m oraz prędkość przelotową do 200 km/h

W prezentacji wzięli udział serbscy oficjele, w tym m.in. prezydent Aleksandar Vučić oraz szef sztabu sił zbrojnych Serbii gen. Milan Mojsilović. Oprócz statków powietrznych, produkowanych przez państwową spółkę CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics), wchodzącą w skład CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) zaprezentowano także trzy pojazdy transportowo-dowódcze oraz podstawowe uzbrojenie, czyli kierowane laserem pociski rakietowe FT-8D o skutecznym zasięgu rażenia 5-9 km (w zależności od pułapu wystrzelenia pocisku). Na razie zamówiono 18 pocisków, ale w planach jest zakup kolejnych. Pociski są produkowane przez państwową spółkę CALT (China Academy of Launch Vehicle Technology) (Chiny wyprzedzają Rosję w produkcji broni, 2020-02-01).

Serbski prezydent zapowiedział rozmowy z Chińczykami na temat transferu technologii, gdyż porozumienie dotyczące wsparcia inżynieryjnego nie zostało do końca sfinalizowane. Transfer pozwoli na dopracowanie lokalnie powstającego bsl o kryptonimie Pegasus. Vučić podkreślił, że pociski FT-8C zostały przetestowane podczas działań bojowych w Jemenie i Arabii Saudyjskiej, bez ofiar wśród cywili (chińskie bsl są również szeroko wykorzystywane w Libii) (Serbski MRAP M-20 , 2020-06-18).

FT-8D należy do rodziny przeciwpancernego uzbrojenia kierowanego pół-aktywnie laserowo. Próby pocisków przeprowadzono w pierwszym kwartale 2017, po czym wprowadzono je na uzbrojenie bezzałogowców uderzeniowych różnej klasy / Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Serbii

CH-92A zostały zaprojektowane do prowadzenia zwiadu i rozpoznania, namierzania ruchomych celów naziemnych z funkcją ich automatycznego śledzenia, wskazywania celów do ostrzału artyleryjskiego, oceną skutków ataku, jak i prowadzenia ataku za pomocą kierowanych laserem bomb i pocisków rakietowych.

Analiza
Pierwsze informacje o planach zakupu chińskich bsl pojawiły się we wrześniu 2018, gdy prezydent Vučić ujawnił potrzebę zakupu 2-3 systemów bezzałogowych, które kosztowałyby około 30 mln USD (119 mln zł). Wskazał wówczas potrzebę wynegocjowania korzystnego transferu technologii.

Rok później, 17 września 2019 pojawiła się informacja zastępcy ministra obrony Serbii o zakupie 9 chińskich systemów bezzałogowych nieujawnionego typu z opcją na 15 kolejnych z dostawami w ciągu sześciu miesięcy. W zachodnich mediach wskazywano na duże bojowe bsl CAIG Wing Loong I (Pterodactyl-1) klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance, średniego pułapu o dużej długotrwałości lotu). Informacje różniły się w liczbie zamawianych statków tego typu od dwóch do dziewięciu.

Potwierdzenie zakupu CH-92A pojawiło się podczas targów Dubai Airshow 2019 (17-21 listopada). Podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych, Nenad Miloradović oświadczył że wybór tej platformy wynika z planów wdrożenia niektórych rozwiązań technicznych w lokalnie projektowanym bsl Pegasus

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ