Magazyn MILMAG 01/2018 dostępny online »

MILMAG - The Military Magazine

Modułowy karabin Switch

Amerykańskie przedsiębiorstwo Proof Research wprowadziło do oferty karabin powtarzalny Switch. Broń kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, od myśliwych przez strzelców sportowych po służby mundurowe. Spółka z Columbia Falls w Montanie znana jest z rozwoju kompozytowych luf do broni strzeleckiej. Składają się z cienkiej rury ze stali nierdzewnej 416R dookoła której owinięty jest płaszcz z wielu warstw włókna węglowego.

Karabin Switch jest sprzedawany w wersji z jedną lufą do jednego kalibru. Użytkownik może dokupić zestawy konwersyjne z lufami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub kompozytowe / Zdjęcia: Proof Research

Karabin Switch to konstrukcja powtarzalna, z zamkiem czterotaktowym. Umożliwia relatywnie szybkie dostosowanie do strzelania pięcioma różnymi rodzajami amunicji: 5,56 mm x 45/.223 Remington, 6 mm Creedmoor, 6,5 mm Creedmoor, 6,7 mm x 51/.260 Remington oraz 7,62 mm x 51/.308 Winchester. Dodatkowo można dokupić lufy kompozytowe lub stalowe do nabojów .22-250 Remington, .243 Winchester i 7 mm-08 Remington.

Dostosowanie do nowej amunicji wymaga zmiany lufy, czoła zamka oraz magazynka za pomocą zestawu narzędzi. Dodatkowo wymagane jest ustalenie odległości zapory ryglowej, które wymaga zastosowania dwóch sprawdzianów – przechodniego (Go) i nieprzechodniego (No-Go). Cała operacja zajmuje kilka minut i potrzeba do tego imadła.

Lufy karabinu dostosowane są do używania tłumika dźwięku lub urządzeń wylotowych. Broń zasilana jest z magazynków zgodnych ze standardem AICS (Accuracy International Chassis System). Komora zamkowa umieszczona jest w osadzie wykonanej z włókna węglowego z profilowanym chwytem pistoletowym. Switch dostarczany jest do użytkownika z szyną Picatinny o pochyleniu 20 MOA (minut kątowych) przeznaczoną do montażu celowników optycznych .

Producent gwarantuje skupienie na poziomie 0,5 MOA przy użyciu amunicji precyzyjnej. Cena na amerykańskim rynku karabinu Switch dostosowanego do pojedynczego rodzaju amunicji to 4 tys. USD (14,2 tys. zł). Lufy stalowe można dokupić do za 500 USD (1,8 tys. zł), a kompozytowe za 1000 (3,5 tys. zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ