Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyBezzałogowce ochronią brytyjski arsenał nuklearny - MILMAG - Magazyn Militarny

Bezzałogowce ochronią brytyjski arsenał nuklearny

17 lipca brytyjska królewska marynarka wojenna (Royal Navy) poinformowała, że żołnierze piechoty morskiej Royal Marines, odpowiedzialni za ochronę arsenału nuklearnego, testowali nowe technologie obejmujące systemy bezzałogowe podczas szkolenia bojowego w zakresie walki w pomieszczeniach zamkniętych CQB (Close-Quarters Battle) w Jackton Police College w East Kilbride.

 Szkolenie w Jackton Police College pozwoli Royal Marines na wdrożenie nowatorskich technologii w ramach realizowanego obecnie programu modernizacyjnego Future Commando Force

Marines z Jednostki Ochrony Floty 43 Commando na co dzień strzegą magazynów głowic termonuklearnych Holbrook o mocy do 100 kT do rakietowych pocisków balistycznych UGM-133A Trident II D5 w bazie RNAD Coulport w Argyll, jak i bazy strategicznych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym typu Vanguard, stacjonujących w HMNB Clyde w Faslane, w Szkocji (Produkcja nowych Tridentów, 2020-03-20).

Żołnierze realizowali szkolenie w budynkach i zabudowie miejskiej w ośrodkach szkoleniowych w Jackton Police College w ramach wdrażania nowych technologii: bezzałogowych statków latających (bsl) klasy mikro Parrot Anafi USA do prowadzenia rozpoznania i zwiadu, a także miniaturowych robotów miotanych Throwbot 2 (TB2), dostarczonych przez spółkę Recon Robotics.

Podczas szkolenia wykorzystano możliwości platform bezzałogowych: statków latających klasy mikro Parrot Anafi USA i miniaturowych robotów miotanych Throwbot 2 / Zdjęcia: Royal Navy

TB2 może być zrzucany z wysokości 9 m na beton i natychmiast realizować rozpoznanie dzięki wbudowanym kamerom i mikrofonom. Może pokonywać przeszkody terenowe o wysokości 5 cm (z możliwością zwiększenia do 10 cm dzięki zestawom do konwersji) oraz przenosić akcesoria o masie do 1,8 kg za pomocą punktów mocowań lub szyny montażowej Picatinny.

Parrot Anafi USA to mikro bsl rozpoznawczy krótkiego zasięgu o masie 500 g, wyposażony w 21-megapikselową kamerę z 32-krotnym powiększeniem o zasięgu 5000 m oraz kamerę termiczną o zasięgu 2000 m. Bezzałogowiec jest bardzo cichy – generuje hałas o natężeniu 79 dB, gdy znajduje się na wysokości 50 cm. Urządzenie jest gotowe do startu w ciągu niecałej minuty i może wykonywać ciągły lot przez 32 minuty. Zestaw z bsl i konsolą sterowania jest dostępny komercyjnie i kosztuje ok. 7 tys. USD (27,5 tys. zł).

Kpt. James Spencer, zastępca dowódcy kompanii P Anzio w 43 Commando powiedział, że obiekty w Jackton Police College pozwoliły opracować koncepcję użycia zdalnie sterowanego systemu powietrznego i dowiedzieć się, jak zintegrować go ze środowiskiem miejskim. Dodał, że taka technologia zmienia zasady gry w obliczu nowych zagrożeń: zwiększa świadomość sytuacyjną dowódców i żołnierzy, pozwalając na szybsze i skuteczniejsze działania.

Por. Charles Roberts, dowódca kompanii P Anzio dodał, że formacja realizuje zadania bezpieczeństwa nuklearnego, co wymaga zwartych działań na bliskich dystansach w środowisku miejskim, morskim i przemysłowym. Szkolenie w Jackton Police College pozwoli Royal Marines na wdrożenie nowatorskich technologii w ramach realizowanego obecnie programu modernizacyjnego Future Commando Force. Program obejmuje m.in. wdrażanie lekkich pocisków przeciwlotniczych LMM (Lightweight Multirole Missile) czy nowego umundurowania (Nowy mundur bojowy Royal Marines, 2020-06-27; Royal Marines testują LMM, 2019-07-08).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ