Pierwszy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle już dostępny! »
Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKatastrofa niderlandzkiego NH90 NFH - MILMAG - Magazyn Militarny

Katastrofa niderlandzkiego NH90 NFH

19 lipca szef obrony Niderlandów, adm. porucznik królewskiej marynarki wojennej (Koninklijke Marine) Rob Bauer poinformował na konferencji prasowej w Hadze o tragicznej w skutkach katastrofie śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych NHI NH90 NFH (Naval Frigate Helicopter) w rejonie Karaibów. Zdecydowano o czasowym uziemieniu wszystkich 19 pozostałych NH90, jedenastu NFH i ośmiu transportowo-patrolowych TNFH, do czasu wyjaśnienia przyczyn wypadku przez Inspektorat Bezpieczeństwa Obronnego (IVD, Inspectie Veiligheid Defensie) (Radary Thalesa trafią na niderlandzkie okręty, 2020-07-18).

NH90 NFH jest pierwszym utraconym wiropłatem tego typu, będących w wyposażeniu królewskiej marynarki wojennej Niderlandów od ponad dekady / Zdjęcie: ministerstwo obrony Niderlandów

Do zdarzenia doszło tego samego dnia w pobliżu autonomicznego terytorium zależnego Aruba ok. godz. 15.00 czasu lokalnego. Śmigłowiec o nr seryjnym N-324 i konstrukcyjnym 1324/NNLN17 wystartował z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Królowej Beatrix i zmierzał na wyspę Curaçao, wykonując misję patrolową. Do wypadku doszło w odległości 7,5 mili morskiej (12 km) od wybrzeży Aruby. Zginęła 34-letnia por. pilot Christine Martens i 33-letni por. Erwin Warnies, pełniący rolę technika pokładowego. Lekko rannych zostało dwóch pasażerów, którzy zostali podjęci przez śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy AW139 straży wybrzeża niderlandzkich Karaibów (Kustwacht Caribisch Gebied, KWCARIB). 

Rozbity NH90 NFH został przydzielony do oceanicznego okrętu patrolowego HNLMS Groningen (P843), typu Holland, który wykonuje misję na Karaibach od maja 2019, z przewidywanym terminem jej zakończenia w połowie 2021. Okręt stacjonuje na Curaçao. Z jego załogi oddelegowano grupę nurków bojowych, których zadaniem było zabezpieczenie miejsca wypadku i wyłowienie czarnych skrzynek. 

Rozbity NH90 NFH, tak jak pozostałe niderlandzkie śmigłowce tego typu, należał do 860. Eskadry Lotnictwa Morskiego (860. NAS), której bazą macierzystą jest De Kooy w Den Helder, w prowincji Holandia Północna. Śmigłowce weszły na uzbrojenie eskadry w lipcu 2008. 

Z około 420 śmigłowców NH90 dotąd dostarczonych do sił zbrojnych czternastu państw, wypadkom skutkującym utratą śmigłowców uległo wcześniej cztery z nich: dwa omańskie, jeden francuski i jeden włoski (wszystkie w wersji transportowej TTH). Utrata niderlandzkiego egzemplarza jest pierwszą wersji NFH (Cięcia w belgijskich wojskach lotniczych, 2020-06-26, Pierwszy NH90 SAR dla Hiszpanii, 2020-03-12, NH90 Sea Lion dla Niemiec, 2019-10-28, Australijskie NH90 uziemione, 2019-07-27).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ