Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPPK-20 po badaniach - MILMAG - Magazyn Militarny

PPK-20 po badaniach

22 lipca Koncern Kałasznikow poinformował o pozytywnym wyniku badań kwalifikacyjnych zmodyfikowanego pistoletu maszynowego PP-19-01 Witiaź-SN w ramach programu badawczo-rozwojowego Witiaź-MO. Zgodnie z informacjami wytwórcy, broń zasilana nabojem 9 mm x 19 została zatwierdzona do produkcji seryjnej.

Koncern Kałasznikow poinformował o zakończeniu badań kwalifikacyjnych 9-mm pistoletu maszynowego PPK-20, zmodyfikowanej wersji PP-19-01 Witiaź-SN isp. 20. Broń nazwano ku czci zmarłego w 2018 roku Wiktora M. Kałasznikowa.

Poprawioną konstrukcję nazwano PPK-20 (Pistolet Pulemiot Kałasznikowa) ku czci zmarłego w 2018 roku Wiktora M. Kałasznikowa (syna Michaiła T. Kałasznikowa, współtwórcy karabinka AK/AKM/AK-74 i karabinu maszynowego PK/PKM) (Zmarł Wiktor M. Kałasznikow, 2018-03-30).

W 1993 roku opracował wraz z Aleksiejem Dragunowem pistolet maszynowy PP-19 Bizon do amunicji 9 mm x 18, zasilany z magazynka ślimakowego. Następnie tworzył jego kolejne odmiany Bizon-1, Bizon-2 (Bizon-2B, Bizon-2-01/2-07 do różnej amunicji). W 2004 roku na bazie tej konstrukcji powstał zasilany z magazynków pudełkowych model PP-19-01 Witiaź i jego odmiany: Witiaź isp. 10 na bazie subkarabinka AKS-74U i – stworzony w 2008 roku – poprawiony Witiaź-SN isp. 20 na bazie AK-105 (Sportowy Witiaź, 2019-01-16).

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest wprowadzenie nowej kolby AK-EWO. Jest składana na bok i wyposażona w wysuwaną stopkę. / Zdjęcia: Koncern Kałasznikow

PPK-20 to zmodyfikowana wersja tej ostatniej konstrukcji. Broń jest lepiej dostosowana do produkcji masowej i poprawiono jej niezawodność. Do nowego pistoletu maszynowego opracowano też nowe urządzenie szczelinowe wylotowe dostosowane do mocowania specjalnie zaprojektowanego tłumika dźwięku.

PPK-20 ma poprawioną ergonomię. Koncern Kałasznikow wprowadził chwyt pistoletowy z AK-12 i składaną na lewą stronę polimerową kolbę (nazwaną AK-EWO) z regulowanym wysunięciem stopki i punktami mocowania QD pasa nośnego.

Dodatkowym wyposażeniem jest torba-ładownica w kolorze maskującym Mieści magazynki, łączniki do nich, tłumik dźwięku, odrzutnik do strzelania amunicją ślepą, zestaw do czyszczenia i konserwacji broni.

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ