Raport o MSBS Grot w najnowszym wydaniu MILMAG D&S  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyStrzelby dla Brytyjczyków - MILMAG - Magazyn Militarny

Strzelby dla Brytyjczyków

21 lipca brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło badanie rynku w sprawie dostaw strzelb gładokolufowych bliskiego i dalekiego zasięgu. Broń ma być wykorzystywana do odstrzeliwania zamków i zawiasów przy działaniach w terenie zurbanizowanym.  

Brytyjskie siły zbrojne rozpoczęły poszukiwania nowych strzelb gładkolufowych kalibru 12. Broń ma zostać wprowadzona do uzbrojenia w 2020 roku i pozostać w służbie przez kolejną dekadę. Broń zastąpi w służbie obecnie używany samopowtarzalny model L128A1 (Benelli M4) / Zdjęcia: British Army

Brytyjczycy szukają sprzętu z półki, z rynku cywilnego (COTS, Commercial off-the-shelf) lub wojskowego (MOTS, Military off-the-shelf), które mogą występować też w wersjach prototypowych, przed wdrożeniem do produkcji seryjnej.

Strzelby mają być zamawiane w dwóch partiach, przed dostawą pierwszej ma nastąpić ocena parametrów nowej broni. Ten etap postępowania ma potrwać do listopada 2020 roku. Wówczas ogłoszone zostanie zaproszenie do składania ofert.

Próby nowych konstrukcji mają rozpocząć się od grudnia 2020. Podpisanie umowy planowane jest na czerwiec 2021 roku, a jej szacowana wartość to 2-5 mln GBP (9,7-24,2 mln zł). Brytyjczycy zakładają, że dostawy zamówione partii zostaną zrealizowane do marca 2022 roku. Broń ma być używana do stycznia 2032 roku, a od marca 2032 będzie następowało jej wycofanie ze służby.

Analiza
Nowa konstrukcja ma zastąpić strzelbę samopowtarzalną L128A1 kalibru 12. Broń ta nazywana jest w brytyjskich siłach zbrojnych Combat Shotgun. Pod nazwą L128A1 kryje się włoski model Benelli M4. Brytyjczycy używali strzelby z wysuwaną trójpozycyjną kolbą, kompletowanej z łożem z zespołem szyn montażowych. Często montowano na broni celownik kolimatorowy EOTech HWS.552.

L128A1 zasilana jest z siedmionabojowego magazynka rurowego, dodatkowy nabój kalibru 12 może być załadowany do komory. Długość broni to 1010 mm z wysuniętą kolbą i 886 mm ze złożoną, masa 3,8 kg. Zasięg strzału pociskiem kulowym to 130 m, ładunkiem śrutowym to 40 m.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ