Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnyZM Tarnów dostarczą elementy wyrzutni Patriot - MILMAG - Magazyn Militarny

ZM Tarnów dostarczą elementy wyrzutni Patriot

24 lipca Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że wchodzące w jej skład Zakłady Mechaniczne (ZM) Tarnów podpisały podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense, wchodzącym w skład spółki Raytheon Technologies, na produkcję i dostawę siłowników do wyrzutni rakiet M903 na potrzeby polskich zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła (PGZ o realizacji programu Narew, 2020-07-17).

Wyrzutnia M903 jest zintegrowana z naczepą M860, na której umieszczono także zasilający ją generator o mocy 15 kW i częstotliwości 400 Hz. M903 składa się z dwunastu kontenerów startowych dla rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE), zespołu mechanicznego (LMA), modułu elektronicznego (LEM) i zgrupowania połączeń (LIG) wraz z modułami sterowania LMRD (Launcher Missile Round Distributor). Ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości (w położeniu marszowym)

Umowa została podpisana przez prezesa zarządu ZM Tarnów Henryka Henryka Łabędzia i dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas. Zakres umowy obejmuje dostawy siłowników do wyrzutni M903, które są elementami dwóch baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8), zakupionych w ramach I etapu programu Wisła. W ramach umowy, ZMT dostarczą zestawy siłowników, w skład których wchodzą siłowniki liniowe i obrotowe. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2021-2022 (Wisła: Łączność do Jelczy , 2020-06-27).

Zakłady Mechaniczne Tarnów to kolejna spółka, przed którą otwiera się droga do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot. Oprócz korzyści stricte biznesowych, współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami buduje w naszych spółkach kompetencje w zakresie kooperacji międzynarodowej i pozwala włączać je w łańcuchy dostaw największych koncernów świata – powiedział Henryk Łabędź, prezes zarządu ZM Tarnów.

Raytheon Missiles & Defense jest zaangażowany w rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedziała Shawn Rantas, Dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense. – Realizacja programu „Wisła” posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii – dodała Shawn Rantas.

ZM Tarnów dostarczą siłowniki liniowe i obrotowe, niezbędne do podnoszenie wyrzutni kontenerowych M903 oraz ich obrotu wokół osi naczepy M860 / Zdjęcia: RaytheonDostarczone Polsce baterie rakiet będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w Hucie Stalowa Wola (HSW) – na podstawie porozumienia z 14 marca 2019, przy istotnym udziale w produkcji ich komponentów innych spółek z Grupy, takich jak ZMT i WZE – spółka z Zielonki dostarczy i zintegruje moduły terminali łącz transmisji danych DLTM (Data Link Terminal Module), na podstawie umowy z 12 sierpnia 2019 (Elektronika z WZE dla Wisły, 2019-08-12; HSW wyprodukuje wyrzutnie Patriot, 2019-03-19).

Jak podkreśla, PGZ wyrzutnie M903 wchodzą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych państw, co otwiera przed Grupą możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień (Polskie naczepy do Patriotów, 2020-05-17).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ