Grudniowy MILMAG Shooting Outdoor Lifestyle! »
Grudniowy MILMAG D&S online »

MILMAG - Magazyn MilitarnySzwajcaria wybrała bsl Indago 3 - MILMAG - Magazyn Militarny

Szwajcaria wybrała bsl Indago 3

30 lipca amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że szwajcarski federalny urząd zakupów obronnych Armasuisse wybrał bezzałogowe statki latające (bsl) typu Indago 3 dla wojsk lądowych do zadań zwiadu i rozpoznania. Pakiet o nieujawnionej wartości obejmuje opcję na części zamienne, szkolenia, wsparcie techniczne oraz dodatkowe bsl (Szwajcaria odbiera Mörser 16, 2020-04-29).

Bsl Indago 3 może zostać wyposażony w kamerę z 30-krotnym powiększeniem optycznym o rozdzielczości nagrywania 720p z 3-osiową stabilizacją mechaniczną i elektroniczną o łącznej masie 470 g. Drugim rodzajem przenoszonej aparatury jest podwójna kamera nocna pracująca w podczerwieni o rozdzielczości nagrywania 640x512 px z 32-krotnym powiększeniem cyfrowym i wskaźnikiem laserowym o łącznej masie 570 g / Zdjęcie: Lockheed Martin

Bezzałogowce wraz z zestawami sterowania i kontroli, produkowane przez dział Lockheed Martin Procerus Technologies, zostaną dostarczone zgodnie z wymogami zamawiającego. Wśród nich były integracja transpondera do wykrywania i unikania przeszkód, integracja radia Silvus Technologies, wdrożenie oprogramowania VCSi Touch SUAS Ground Control System, które dostarczy Lockheed Martin CDL Systems z dostępem do szwajcarskich map, w tym cyfrowych danych dotyczących wysokości terenu (DTED, digital terrain elevation data) i usługą geofencingu (Eagle V 6x6 dla Szwajcarii, 2019-12-07).

Pierwszy zestaw bsl zostanie dostarczony jeszcze w tym roku, a pozostałe w kilka miesięcy po pierwszej dostawie. Indago 3 w szwajcarskich wojskach lądowych będą wspomagać rozpoznanie i obserwację na poziomie taktycznym, zbierając informacje, wspomagając akcję poszukiwawczo-ratownicze, pomocy w przypadku katastrof, jak i oceny strat podczas działań bojowych.

W zależności od masy ładunku i środowiska pracy, maksymalny czas lotu Indago 3 wynosi 50 minut, zasięg do 10 km, prędkość przelotowa 25 km/h, a prędkość maksymalna 40 km/h. Bsl może działać w temperaturach od -34 do +49 st. C, a jego maksymalna masa startowa to 2,3 kg (5 funtów). Jeden bsl jest przenoszony w plecaku, a czas przygotowania do lotu wynosi mniej niż 3 minuty.

Analiza
17 lutego 2020 Armasuisse wybrała spółkę Parrot jako dostawcę bezzałogowców klasy mikro w ramach programu Swiss Mini UAV Program (Swiss MUAS). Program został uruchomiony na początku 2019. Nie poinformowano o modelu jaki został zakupiony, ale spółka ma w ofercie mikro bsl rozpoznawczy krótkiego zasięgu Anafi USA o masie 500 g, który jest wyposażony w 21-megapikselową kamerę z 32-krotnym powiększeniem o zasięgu 5000 m oraz kamerę termiczną o zasięgu 2000 m (Bezzałogowce ochronią brytyjski arsenał nuklearny, 2020-07-19).

Od 16 do 29 kwietnia 2018 na poligonie Schiessplatz Petit Hongrin w kantonie Vaud testowano izraelskie bsl Aeronautics Orbiter 2B i polskie Grupy WB Fly Eye – bez powodzenia. Na zakup małych bsl zarezerwowano łącznie 8 mln CHF (32,73 mln zł) (Testy Fly Eye w Szwajcarii, 2018-04-20).

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ