MILMAG SOL już online! Czytajcie & rozsyłajcie dobrą nowinę! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyBiałoruś: Pierwsze próby 9A33-2B zakończone - MILMAG - Magazyn Militarny

Białoruś: Pierwsze próby 9A33-2B zakończone

5 sierpnia białoruski Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy (Gosudarstwiennyj Wojenno-Promyszlennyj Komitet, GPWK) poinformował o pomyślnym zakończeniu pierwszego etapu prób państwowych prototypu zmodernizowanego zestawu przeciwlotniczego 9A33-2B Osa. Został on posadowiony na nowym trójosiowym podwoziu samochodu ciężarowego MAZ-6317 w układzie jezdnym 6x6 (Próby białoruskiego pocisku 9M318, 2020-03-02).

Modernizacja 9A33-2B obejmie wszystkie zestawy rakietowe 9A33BM2/3 Osa na trzyosiowym, pływającym podwoziu BAZ-5937, które zostaną przeniesione na podwozie samochodu ciężarowego MAZ-6317 w układzie jezdnym 6x6. / Zdjęcie: GPWK

Testy ogniowe i manewrowe przeprowadzono na 174. poligonie wojsk lotniczych i obrony powietrznej (Vajenna-Pavietranyja Sily i Vojski Supraćpavietranaj Abarony Respubliki Bielaruś) w pobliżu Iwacewiczów, w obwodzie brzeskim. W ich wyniku potwierdzono zakładane charakterystyki konstrukcyjne zestawu przeciwlotniczego. Dokonano tego, m.in. poprzez zniszczenie bezzałogowego statku latającego (bsl), imitującego nieprzyjacielski śmigłowiec w zawisie. Próbę ogniową przeprowadzono w środowisku silnych zakłóceń elektronicznych i przeszkód terenowych (Białoruś odbiera Su-30SM, 2019-11-14). 

Zmodernizowane wyposażenie elektroniczne wozu bojowego 9A33-2B umożliwiło dokładniejsze wykrywanie celu powietrznego, jego stabilne i automatyczne śledzenie za pomocą zmodyfikowanej głowicy optoelektronicznej 9Sz38-2 oraz naprowadzanie pocisku przeciwlotniczego na cel w trybie normalnym. 

Modernizacja zestawów przeciwlotniczych 9A33-2B Osa prowadzona jest od 2017 w 2566. Zakładach Remontowych Sprzętu Radioelektronicznego (2566. Zawod po Riemontu RadioEliektronnowo Woorużenija, 2566. ZRREW) z Borysowa. Prace są realizowane w ramach finansowania Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2016-2020. 

Próby państwowe zmodernizowanego zestawu przeciwlotniczego 9A33-2B Osa / Film: GPWK

Podczas 9. Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego MILEX w Mińsku, która odbyła się 15-18 maja 2019, na ekspozycji 2566. ZRREW zaprezentowano zmodernizowany pocisk 9M33M3U, przeznaczony do zestawów 9A33-2B Osa. 

Zmodernizowane mają zostać wszystkie zestawy rakietowe 9A33BM2/3 Osa posadowione na trzyosiowym, pływającym podwoziu BAZ-5937. Co ciekawe, nowe podwozie straciło możliwość pływania i poniekąd mobilność terenową. Jednocześnie uproszczono jego ogólną konstrukcję, redukując koszty eksploatacji. 

Nowością było zastosowanie cyfrowej aparatury do elektronicznej obróbki sygnału do określania współrzędnych celów i generowania sygnału sterującego pociskami. Zwiększono również zakres wykrywania i śledzenia celów aerodynamicznych oraz algorytmy pracy radaru w trybie wykrywania celów ruchomych, w tym niskolecących, przy pasywnych zakłóceniach elektromagnetycznych. 

Poprawiono też ogólną ergonomię i warunki pracy operatorów systemu, zajmujących miejsce w przedziale roboczym. Przedział umieszczono w kontenerze pomiędzy kabiną kierowcy a wyrzutnią i systemami radiolokacji. W kontenerze znajdują się trzy stanowiska operatorskie i jedno dla dowódcy zmiany.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ