Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyFrontex: nadal mniej nielegalnych migrantów - MILMAG - Magazyn Militarny

Frontex: nadal mniej nielegalnych migrantów

Zgodnie z danymi podanymi przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym spada liczba ujawnionych prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Zgodnie z oficjalnymi danymi przedstawionymi przez Frontex liczba wykrytych prób nielegalnego przekroczenia granic UE w pierwszych 7 miesiącach 2020 spadła o 15% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym / Zdjęcie i grafika: Frontex 

W opublikowanym komunikacie europejscy pogranicznicy informują o 15% spadku liczby incydentów. Od początku roku do końca lipca udaremniono 47 250 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Niewątpliwie znaczący wpływ na dynamikę migracji ma pandemia chorooby Covid-19. Zgodnie ze statystykami najmniej prób podjęto w kwietniu, jednak potem liczba incydentów stopniowo zaczęła wzrastać (Frontex: migracja w maju, 2020-06-19). 

Co warte uwagi znaczący wzrost zaobserwowano w centralnej części basenu Morza Śródziemnego. W lipcu odnotowano 4650 prób nielegalnego przekroczenia granic, głównie przez Tunezyjczyków. Jest to jedyny obszar, na którym zaobserwowano tak znaczący wzrost w ujęciu rokrocznym (155% w stosunku do analogicznego okresu w 2019). Natomiast w zachodniej części obszaru śródziemnomorskiego liczba wykrytych incydentów była ponad 50% niższa niż w roku ubiegłym. Tradycyjnie z tego szlaku korzystają głównie Algierczycy i Marokańczycy (Frontex: Migracja w styczniu 2020, 2020-02-17). 

We wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w lipcu udaremniono 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy, co oznacza 44% spadek w ujęciu miesięcznym (tu jednak Frontex zastrzega, że te wartości mogą ulec zmianie). Jednak w ujęciu rocznym odnotowano około 50% spadek (12 900 incydentów od początku 2020). Z tej trasy korzystali głównie Afgańczycy I Syryjczycy. 

Na Bałkanach w lipcu wykryto 2550 prób nielegalnego przekroczenia granic UE, co oznacza 40% spadek w stosunku do czerwca. Tutaj na sytuację ma wpływ liczba uchodźców, która znalazła się w Grecji oraz stopniowe luzowanie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 w regionie. Przez pierwsze 7 miesięcy 2020 ujawniono 11 300 incydentów co daje 80% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponad 60% zatrzymanych to Syryjczycy, druga najliczniejsza grupa to Afgańczycy (17%)(Włoskie łodzie patrolowe dla Grecji, 2020-02-03)

 

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ