Nowy MILMAG, już do pobrania! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyMSPO 2020: Kabina izolacyjna od Lubawy - MILMAG - Magazyn Militarny

MSPO 2020: Kabina izolacyjna od Lubawy

Podczas XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2020) w Kielcach, Grupa Lubawa zaprezentowała nową kabinę izolacyjną z aparaturą centrali filtrująco-wentylacyjnej do zastosowań biomedycznych, dedykowaną do wydzielania zamkniętej przestrzeni dla pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 lub objętych kwarantanną. Kabina przeznaczona jest do bezpośredniego obsługiwania przez personel medyczny. Proces walidacji w zakresie właściwości funkcjonalnych i bezpieczeństwa nadzorował Instytut Bezpieczeństwa MORATEX (MSPO 2020: Kamizelki z Lubawy, 2020-09-09)

Kabina izolacyjna ma 2,7 m szerokości, 2,35 m wysokości, 9,45 m kw. powierzchni użytkowej (z czego 3,65 m kw. to przedsionek, a 5,8 m kw. to kabina pacjenta), 31,5 kg masy kabiny z tunelami nadmuchiwanymi, 10,5 kg masy dziesięciu zasłon oraz 33,5 kg masy stelaża z osprzętem. Z kolei centrala filtrująco-wentylacyjna ma 1,45 m długości, 0,52 m szerokości, 1,16 m wysokości i masę 113 kg. Jest zasilana prądem stałym o natężeniu 230 V i mocy 200 W. Maksymalny wydatek w nawiewie to 300 m sześc./h, przy podciśnieniu maksymalnym 25 Pa. Poziom ciśnienia akustycznego przy nawiewie 160 m sześc./h wynosi 45 dBa, a przy 200 m sześc./h – 49 dBa. / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

Modułowość kabiny izolacyjnej umożliwia jej sprawne użytkowanie zarówno w szpitalach jednoimiennych i zespolonych, domach opieki społecznej oraz pozostałych obiektach użyteczności publicznej, w których zachodzi konieczność wydzielenia strefy izolacyjnej.

Komory centrali zostały wygłuszone specjalnym materiałem tłumiącym hałas, aby zapewnić najwyższy komfort dla pacjenta i personelu medycznego. W kabinie izolacyjnej można uzyskać podciśnienie minimum 10 Pa filtracji powietrza nawiewanego do kabiny i wyciąganego z kabiny, doprowadzenia wymaganej ilości świeżego powietrza do komory pacjenta, kierowania ruchem wejścia/wyjścia z kabiny oraz przewietrzania kabiny po procesie dekontaminacji.

Centralę wyposażono w 3-stopniowy system filtracji dla powietrza nawiewanego do i wyciąganego z centrali z zastosowaniem filtrów klasy G4, F7 i H14. Centrala jest przejezdna, oraz pomimo swojej masy bardzo mobilna dzięki obrotowym kółkom na łożyskach z blokadą ruchu w celu zapewnienia stabilności podczas postoju. Kanały nawiewne i wyciągowe wykonane są z rur gładkich ocynkowanych w systemie szybkiego łączenia o wysokiej szczelności.

System ostrzegawczy (świetlny i dźwiękowy) zarządzający ruchem do / z kabiny informuje o właściwym/niewłaściwym poziomie podciśnienia wewnątrz komór, awarii pracy wentylatorów, konieczności wymiany filtrów, możliwości wejścia/wyjścia z przedsionka (śluzy) oraz z kabiny pacjenta i przekroczonym poziomie dwutlenku węgla w kabinie.

Przeźroczysta folia umożliwia stałą obserwację stanu pacjenta bez konieczności wchodzenia do wnętrza kabiny. Natomiast otwory z rękawami współpracują z urządzeniami systemu filtrująco-wentylacyjnego. Lekka i modułowa konstrukcja stelaża umożliwia szybki i łatwy montaż/demontaż kabiny (wykonany ze zunifikowanych profili aluminiowych o przekroju poprzecznym sześciokątnym). Łączniki stelaża wykonane zostały ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie lub malowanej.

Kabina ma kształt zamkniętego sześcianu, wewnątrz którego wydzielone zostały: przedsionek i komora pacjenta. Została podwieszona do stelaża za pomocą taśm z klamrami zatrzaskowymi. Podłoga kabiny wykonana została ze wzmocnionej tkaniny PCV, a wejścia do niej zamykane są taśmą zamkową.

Lewa ściana kabiny wyposażona została w otwory techniczne (zasilanie sprzętu medycznego, wprowadzanie gazów medycznych itp.), po jednym w każdej komorze oraz śluzę w przedsionku na zużyte środki ochrony indywidualnej. Na prawej ścianie umieszczono otwory do wprowadzania przewodów filtracyjno-wentylacyjnych z rękawami z taśmami na klamry zatrzaskowe do kompresji i uszczelniania połączenia. Tunele nadmuchowe podwieszane są za pomocą karabińczyków. W przedsionku umieszczono kieszeń na kartę pacjenta oraz taśmy na rzep do instalacji systemu odkażania. Z kolei wokół kabiny umieszczono taśmy z klamrami zatrzaskowymi do równomiernego naprężenia poszycia i ograniczenia skutków działania podciśnienia.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ