Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyMSPO 2020: Namioty od Lubawy - MILMAG - Magazyn Militarny

MSPO 2020: Namioty od Lubawy

Podczas XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2020) w Kielcach, Grupa Lubawa zaprezentowała swoją ofertę namiotów stelażowych i pneumatycznych: bazę stelażową WS NS-26, bazę pneumatyczną WS (NP-38 WS) i namiot pneumatyczny NP-M (Namioty Lubawy dla WP, 2018-11-10).

Konstrukcja bazy stelażowej WS NS-26 umożliwia łączenie szeregowych lub równoległych namiotów z wykorzystaniem uniwersalnego łącznika namiotowego / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek 

Baza stelażowa WS NS-26
Baza stelażowa WS NS-26 jest kompletnym zestawem logistycznym, przeznaczonym do zakwaterowania użytkowników w warunkach polowych oraz ich izolacji od niekorzystnych warunków pogodowych otoczenia oraz zwierząt niebezpiecznych dla zdrowi i życia. Jest przystosowana do użytkowania we wszystkich warunkach terenowych i klimatycznych, w tym w warunkach dużej wilgotności powietrza i podłoża, dużym nasłonecznieniu, niskich temperatur oraz intensywnych opadów deszczu i śniegu (zakres temperatur od -30 do +60 st. C; temperatura wewnątrz namiotów od +18 do +21 st. C).

Baza stelażowa WS NS-26 składa się z czterech namiotów stelażowych (każdy dla sześciu osób), jednego łącznika namiotowego, a także tropików głównych i łączników: letniego, leśnego, zimowego oraz pustynnego. Każdy z namiotów ma 5 m długości, 5,5 m szerokości, 2,6 m wysokości i 25 m kw. Powierzchni użytkowej. Masa całkowita czaszy i stelaży takiego namiotu wynosi nie więcej niż 200 kg. W czterech namiotach jest miejsce na dwadzieścia cztery łóżka polowe składane wraz z moskitierami, cztery klimatyzatory i cztery mobilne nagrzewnice. Baza jest kompletowana z czterema agregatami prądotwórczymi, ośmioma lampami namiotowymi IP44, szesnastoma lampami namiotowymi bezprzewodowymi, ośmioma przedłużaczami bębnowymi, dwoma zestawami saperek oraz jednym 20-stopowym kontenerem specjalnym.

Stelaże wykonane są ze zunifikowanych profili aluminiowych o konstrukcji umożliwiającej ich szybkie rozłożenie. Czasza została wykonana z tkaniny powleczeniem elastomerowym zapewniającym maskowanie w bliskiej podczerwieni, refleks cieplny i świetlny wewnątrz namiotu. Baza ma dwa wejścia szczytowe i dodatkowe drzwi do przewietrzania, zabezpieczone moskitierą oraz dwa okna o konstrukcji trójwarstwowej. Podłoga jest zintegrowana z czaszą namiotu dla szczelności, a wewnętrzna podpinka podnosi komfort termiczny. Znajdują się tam cztery rękawy termiczne do podłączenia klimatyzatora lub nagrzewnicy oraz cztery otwory wentylacyjne ograniczające efekt kondensacji pary wodnej.

Baza pneumatyczna WS (NP-38 WS)
Baza pneumatyczna WS stanowi skonteneryzowany, autonomiczny moduł zawierający namioty pneumatyczne NP-38 WS wraz z kompletnym, niezbędnym wyposażeniem kwatermistrzowskim i przeznaczony jest do rozwinięcia kwatery polowej dla 60 żołnierzy. Jest przystosowana do rozwinięcia w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, w tym przy dużej wilgotności powietrza i dużym nasłonecznieniu w temperaturach od -30 do +50 st. C.

Baza pneumatyczna WS z namiotami NP-38 WS przeznaczona jest do rozwinięcia kwatery polowej dla 60 żołnierzy / Zdjęcie: Lubawa S.A.

Stelaż pneumatyczny wykonany jest z tkaniny poliamidowej, dwustronnie powleczonej kauczukiem chloroprenowym o wysokiej szczelności gazowej i bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Przystosowany jest do pompowania z butli wysokociśnieniowej za pomocą pompki elektrycznej, mieszka nożnego oraz automatycznego systemu pompowania i dopełniania. Wyposażony jest w zawory bezpieczeństwa zabezpieczające komory pneumatyczne stelaża przed uszkodzeniem wskutek przekroczenia ciśnienia nominalnego. Budowa stelaża jest czteroprzęsłowa, dwukomorowa.

Podłoga, wykonana z tkaniny poliestrowej dwukrotnie powleczonej kauczukiem chloroprenowym, połączona jest na stałe z czaszą i stelażem gwarantując wodoszczelność i brak możliwości przebicia tępymi narzędziami oraz cechy antypoźlizgowe. Progi wejściowe, wykładane w dół mają wysokość minimum 120 mm, łączą się z drzwiami w sposób gwarantujący swobodne przejście oraz szczelność. Do podłogi wszyte są na stałe, symetrycznie umieszczone po cztery w każdym dłuższym boku rączki do uchwycenia w celu przeciągnięcia namiotu.

Czasza, w kształcie zbliżonym do połowy przeciętego wzdłuż osi walca, wykonana może być opcjonalnie z:
- tkaniny zasadniczej poliamidowej z zewnętrznym powleczeniem chlorosulfonowym polietylenem CSM (hypalon) i od wewnątrz mieszanką neoprenową z pastą aluminiową zapewniającą refleks cieplny oraz świetliny. Ma wysoką odporność na ozon i starzenie atmosferyczne, właściwości samogasnące, wysokie parametry wytrzymałościowe i dobrą wodoszczelność;
- tkaniny zasadniczej poliestrowej, trudnopalnej, w kamuflażu leśnym, z powleczeniem jednostronnym od wewnątrz mieszanką neoprenową i pastą aluminiową. Tkanina zapewnia maskowanie w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Poszczególne elementy czaszy są zszyte z uszczelnieniem maszynowym, co zapewnia trwałość i wodoszczelność połączeń.

Namiot pneumatyczny NP-M
Namiot pneumatyczny nowej linii NP-M oparty jest na pneumatycznym stelażu i gotowy do rozłożenia w ciągu kilku minut. Może służyć jako polowe centrum dowodzenia, schronisko i posterunek medyczny w akcjach ratunkowych. Może być wykorzystywany w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, w tym przy dużej wilgotności powietrza i dużym nasłonecznieniu, w zakresie temperatur od -30 do +55 st. C.

Konstrukcja stelażowa jest napełniania powietrzem za pomocą pompki nożnej, sprężarki elektrycznej oraz z butli ze sprężonym powietrzem. Średnica dętek została zmniejszona z 300 do 220 mm, zwiększono jednocześnie z 240 do 350 mbar, co zredukowała masę namiotu, przy zachowaniu jego stabilności.

W namiocie linii NP-M zrezygnowano z dwukomorowej konstrukcji stelaża pneumatycznego na rzecz jednokomorowej, co znacznie skróciło czas składania namiotu i uprościło proces odsysania powietrza. Ułatwiona została także instalacja systemu automatycznego podtrzymywania powietrza. Ponadto, połączenia klejone między stelażem a poszyciem zastąpiono połączeniami rzepowymi. Ułatwia to demontaż stelaża w razie konieczności jego konserwacji, naprawy lub wymiany poszycia przez użytkownika. Dzięki modułowej konstrukcji namiotów linii NP-M, można je łączyć ze sobą w szeregi za pomocą kołnierzy, znajdujących się na ścianach szczytowych namiotów.

W ofercie znajdują się trzy namioty: NP-16M, NP-26M i NP-38M w kolorach poszycia zielonym, pomarańczowym i czerwonym, szarym kolorem podłogi i szarym kolorem stelaża. Dwuokienny NP-16M ma 70 kg masy (+/-5 kg), 3,1 m długości, 5,2 m szerokości i 2,5 m wysokości, czterookienny NP-26M ma masę 95 kg (+/- 5 kg), 4,9 m długości, 5,2 m szerokości i 2,5 m wysokości, natomiast czterookienny NP-38M ma masę 115 kg (+/- 5kg), 7,2 m długości, 5,2 m szerokości i 2,5 m wysokości.

Występuje w dwóch wariantach:
 
- z tkaniny powleczonej obustronnie kauczukiem chloroprenowym, której szorstkie, moletowane wykończenia powierzchni powodują, że połączenia klejone są mocne a stelaż odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz z PCV;
 
- z tkaniny dwustronnie powleczonej kauczukiem chloroprenowym oraz poliuretanem z dodatkowym powleczeniem pozwalającym na uzyskanie refleksu cieplnego.
 
Tkanina podłogowa jest dostępna w dwóch wariantach: obustronnie powleczona polichlorkiem winylu z moletem przeciwpoślizgowym lub bez.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ