MILMAG SOL już online! Czytajcie & rozsyłajcie dobrą nowinę! »

MILMAG - Magazyn MilitarnyWojska Specjalne ćwiczą w Gruzji - MILMAG - Magazyn Militarny

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Żołnierze Wojsk Specjalnych uczestniczą w wielonarodowym ćwiczeniu Noble Partner 2020, które w dn. 7-18 września prowadzone jest na terenie Gruzji. W szkoleniu uczestniczy ok. 2800 wojskowych z Francji, Gruzji, Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Ćwiczenia prowadzone są m.in. na terenie bazy wojskowej Waziani, znajdującej się w odległości ok. 20 km od Tbilisi.

Żołnierze Wojsk Specjalnych współpracowali z gruzińskimi komandosami podczas symulowanych działań bojowych prowadzonych w ramach ćwiczenia Noble Partner 2020

Podczas jednego z etapów ćwiczenia polscy żołnierze doskonalili współpracę z gruzińskimi wojskowymi m.in. w trakcie prowadzenia symulowanych operacji antyterrorystycznych.

Działania polsko-gruzińskiego zespołu bojowego osłaniane były z ziemi i powietrza przez drużyny snajperów oraz amerykańskie śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache. Wsparcie zapewniał też śmigłowiec ewakuacji medycznej HH-60M Black Hawk.

W symulowanej operacji antyterrorystycznej użyto m.in. pojazdy minoodporne M1240A1 M-ATV MRAP, które są w wyposażeniu JW Agat

Scenariusz ćwiczenia z udziałem polskich specjalsów zakładał na początek zniszczenie nieprzyjacielskich punktów kontrolnych przez amerykańskie śmigłowce Apache. Następnie polsko-gruziński zespół wszedł na teren kontrolowany przez nieprzyjaciela i dokonał jego siłowego zajęcia.

Jeden z rannych żołnierzy przenoszony jest na pokład śmigłowca ewakuacji medycznej HH-60M Black Hawk. Operację osłania z powietrza śmigłowiec uderzeniowy AH-64 Apache. To jeden z elementów scenariusza polsko-gruzińskiego ćwiczenia / Zdjęcia: MO Gruzji

Zgodnie ze scenariuszem, jeden z żołnierzy biorących udział w operacji bojowej został ranny. Pozostali wojskowi udzielili mu pierwszej pomocy medycznej. Następnie został on ewakuowany z pola walki śmigłowcem HH-60M Black Hawk.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ