Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyPolscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO - MILMAG - Magazyn Militarny

Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO

Na podstawie informacji BBN

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia liczącego do 80 osób Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji – powiedział Szef BBN Paweł Soloch. Polscy żołnierze wejdą w skład sojuszniczej operacji prowadzonej w Turcji od 2015 r. Będzie to pierwsza misja polskiego wojska w tym kraju. Misja NATO, w której skład wejdą Polacy, nie ma charakteru bojowego.

Zdjęcie: por. Robert Suchy/CO MON

‘Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji. Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej.’ powiedział minister Soloch.

Dodał, że wspieranie sojuszników jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa Prezydenta Andrzeja Dudy i częścią umacniania pozycji RP na arenie międzynarodowej. – Przypomnę, że Prezydent dotychczas wydał postanowienia o uruchomieniu kontyngentów wojskowych na Łotwie, Sycylii, w Rumunii, Kuwejcie, Iraku oraz ostatnio w Libanie, w ramach operacji pokojowej ONZ – powiedział Szef BBN. ‘Dobrym symbolem wagi, jaką Prezydent przykłada do współdziałania z sojusznikami na misjach, jest także to, że w czasie swojej pierwszej kadencji osobiście odwiedził aż sześć polskich kontyngentów.’ dodał.

W Turcji polscy żołnierze wejdą w skład operacji NATO uruchomionej w 2015 r. – To nie jest misja bojowa. Polega ona na zwiększeniu obecności lotniczych systemów ostrzegania, aktywności sił morskich oraz prowadzeniu działań rozpoznawczych – zaznaczył Szef BBN.

Zgodnie z postanowieniem Polska wystawi samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym.

O uruchomieniu misji TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) sojusznicy zdecydowali w 2015 r. wobec sytuacji na granicach Turcji. Misja polega na dodatkowej obecności samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS, zwiększonej aktywności na wschodniej części Morza Śródziemnego, działaniach rozpoznawczych i wywiadowczych oraz dzieleniu się informacjami. Udział w TAMT będzie pierwszą misją polskiego wojska w Turcji. W 2003 r. Polska przygotowywała kontyngent do tego kraju w związku z amerykańsko-brytyjskimi przygotowaniami do inwazji na Irak i spodziewanym kontruderzeniem Iraku na Turcję. Postanowienie o użyciu PKW Turcja zostało ostatecznie uchylone.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ