Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyKolejne BAE Systems Archerfish dla US Navy - MILMAG - Magazyn Militarny

Kolejne BAE Systems Archerfish dla US Navy

21 września spółka BAE Systems poinformowała o podpisaniu siedmioletniej umowy o wartości 87 mln GBP (425,42 mln zł) z amerykańską marynarką wojenną (US Navy) na dostawę czwartej partii bezzałogowych pojazdów podwodnych AN/ASQ-235 Archerfish, klasy UUV (Unmanned Underwater Vehicle), przeznaczonych do zwalczania min morskich (BAE rozwija bezzałogowe Riptide, 2020-05-16).

Bezzałogowce AN/ASQ-235 Archerfish są wykorzystywane przez eskadry US Navy, wyposażone w śmigłowce MH-60S Seahawk, operujące z fregat wielozadaniowych klasy LCS (Littoral Combat Ship).

AN/ASQ-235 Archerfish to zdalnie sterowany podwodny bezzałogowiec przeciwminowy, który można wysłać do działania i sterować nim z pokładu okrętu nawodnego, śmigłowca lub innej bezzałogowej jednostki podwodnej. Jego światłowodowe łącze danych przekazuje z czujników pokładowych, w czasie rzeczywistym, przy słabym oświetleniu, obrazy wideo wysokiej rozdzielczości i obrazy sonarowe wysokiej częstotliwości. Skraca to czas potrzebny do zidentyfikowania i zneutralizowania obiektów. 

Nowe zamówienie, oprócz samych pojazdów, obejmuje również dostawę zestawów szpul ze światłowodem, wyposażenia pomocniczego, usług przeglądów, napraw oraz zarządzania programem i wsparcia, które zostanie zapewnione przez zespół projektowy Archerfish z Portsmouth w Wielkiej Brytanii. 

Dr Brooke Hoskins, dyrektor ds. produktów i usług szkoleniowych w dziale usług morskich BAE Systems, powiedziała, że kontrakt ten opiera się na naszym silnym partnerstwie z US Navy, w ramach którego BAE Systems wspiera operacje zwalczania min od prawie dwóch dekad. Wskazała, że Archerfish nie tylko pomaga zwiększyć bezpieczeństwo marynarzy, ale także redukuje liczbę i koszt misji zwalczania min.

Najnowsza, siedmioletnia umowa jest czwartą na dostawy systemów Archerfish. Spółka dostarcza je od 2003. / Zdjęcie i grafika: BAE Systems

Archerfish został opracowany przez BAE Systems ze własnych środków. Pojazd charakteryzuje się systemem dowodzenia i kierowania o otwartej architekturze, który może działać samodzielnie lub zostać zintegrowany ze strukturą dowodzenia wyższego szczebla. Łączność bezprzewodowa umożliwia zdalne działanie systemu. 

W celu ulepszenia systemu, realizowane są inwestycje, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom w zakresie zwalczania min i zmniejszyć koszty eksploatacji systemu. Innowacyjne scalanie danych pozwoli na jego odzyskanie i ponowne użycie. Opracowywana także jest funkcja automatycznego rozpoznawania celu, która umożliwi urządzeniu na jednoczesną neutralizację dużej liczby min morskich. 

Archerfish jest produkowany w Wielkiej Brytanii w zakładach BAE Systems: w Broad Oak w Portsmouth, w hrabstwie Hampshire oraz w Hillend w Dunfermline, w hrabstwie Fife. Umowa z Departamentem Obrony USA zapewni utrzymanie 30 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w BAE Systems w Portsmouth i Fife oraz dalszych miejsc pracy w brytyjskim łańcuchu dostaw.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ