Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyEx-niderlandzkie niszczyciele min w Bułgarii - MILMAG - Magazyn Militarny

Ex-niderlandzkie niszczyciele min w Bułgarii

W Internecie pojawiły się zdjęcia ukazujące dwa niszczyciele min typu Tripartite transportowane do Bułgarii, która odkupiła je od Niderlandów. Fotografie zamieszczone w mediach społecznościowych mają pokazywać dwie jednostki tego typoszeregu przekraczające Cieśninę Bosfor na pokładzie statku-doku (ciężarowca wpływnego) Super Servant 4 idącego pod banderą Curaçao.

Zdjęcie, które ukazało się w mediach społecznościowych, ma ukazywać dwa ex-niderlandzkie niszczyciele min typu Tripartite przekraczające Cieśninę Bosfor na pokładzie statku-doku (ciężarowca wpływnego) Super Servant 4 / Zdjęcie: @YorukIsik, Twitter

Według wskazań systemu Marine Traffic, Super Servant 4 znajduje się na wodach terytorialnych Bułgarii, nieopodal Warny.

Według niderlandzkiego portalu Marineschepen.nl transportowane do Bułgarii niszczyciele min to ex-HNLMS Maassluis (M 856) i ex-HNLMS Hellevoetsluis (M 859). Obie jednostki wycofano ze służby w Koninklijke Marine (Królewskiej Marynarce Wojennej Niderlandów) w 2011. Od tego czasu okręty nie były używane operacyjnie, a resort obrony Niderlandów czynił zabiegi, aby pozbyć się ich ze stanu floty.

Pod koniec 2019 rząd Bułgarii zatwierdził kupno dwóch jednostek typu Tripartite od Niderlandów. Po wejściu do służby uzupełnią one znajdujący się z linii od 2009 niszczyciel min Tsibar (32) (ex-belgijski Myosotis), tego samego typoszeregu.

Niszczyciele min typu Tripartite (na zdjęciu Haarlem, wycofany z linii w 2011), mają 51,5 m długości I 8,9 m szerokości. Wypierają 543 t. Prędkość marszowa wynosi 13 w. Załogę stanowi 28-38 oficerów i marynarzy. Okręty są wyposażone w m.in. sonary kadłubowe Thales TSM 2022 MKIII i bezzałogowe pojazdy głębinowe Saab Bofors Double Eagle MkIII / Zdjęcie: MO Holandii

Ex-niderlandzkie niszczyciele min typu Tripartite nie są jedynymi jednostkami, jakie mogą wejść do służby w bułgarskiej marynarce wojennej w najbliższych latach. Resort obrony Bułgarii jest w trakcie wyboru dostawcy dwóch nowoczesnych pełnomorskich okrętów patrolowych, które posłużą do ochrony interesów strategicznych kraju.

W czerwcu 2020 resort obrony Bułgarii miał rozpocząć negocjacje z niemieckim producentem stoczniowym Lürssen Werft GmbH w sprawie kupna nowych patrolowców (Bułgarskie patrolowce coraz bliżej). W marcu 2020 władze w Sofii ogłosiły wybór oferty przedsiębiorstwa z Niemiec. Koszt przedsięwzięcia, które poza kupnem samym patrolowców obejmuje także wsparcie szkoleniowe i techniczne użytkownika, szacuje się na ok. 1 mld BGN (2,2 mld zł).

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ