Październikowy MILMAG SOL już online!  »

MILMAG - Magazyn MilitarnyIzraelsko-włoskie wzajemne zamówienia - MILMAG - Magazyn Militarny

Izraelsko-włoskie wzajemne zamówienia

23 września rzecznik ministerstwa obrony Izraela poinformował o izraelsko-włoskich wzajemnych zamówieniach w dziedzinie obronności. W ramach umowy Izrael zakupi we Włoszech pięć  śmigłowców szkolnych AW119KX Koala, zwiększając przyszłą flotę szkoleniową Korpusu Powietrznego (Chejl-ha Awir) do dwunastu wiropłatów. Z kolei włoskie ministerstwo obrony pozyska przeciwpancerne pociski kierowane Rafael Spike i symulatory śmigłowców od Elbit Systems.

Włochy zamówiły partię przeciwpancernych pocisków kierowanych z rodziny Spike, a także symulatory do szkolenia na śmigłowcach różnego typu. / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems

We wtorek, 22 września, dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Obrony, gen. dyw. (rez.) Amir Eshel oraz i jego włoski odpowiednik, sekretarz generalny ds. uzbrojenia gen. Nicolò Falsaperna (Segretariato Generale della Difesa), podpisali umowę o wzajemnych zamówieniach, która finalizuje wymianę między Izraelem a Włochami, zapoczątkowaną w lutym 2019. Ceremonia podpisania odbyła się jednocześnie w siedzibach ministerstw obrony każdego kraju, Tel Awiwie i Rzymie i była transmitowana podczas zakodowanej wideokonferencji. 

W skład zespołu resortu obrony Izraela, który uczestniczył w uroczystości, weszli szef produkcji i zakupów Avi Dadon, szef dyrekcji ds. międzynarodowej współpracy obronnej (SIBAT) gen. bryg. (rez.) Yair Kulas, szef departamentu finansów Victor Weiss i inni wyżsi urzędnicy. 

Umowa o wzajemnych zamówieniach reguluje zakupy obustronne. Ministerstwo Obrony Izraela zakupi pakiet szkoleniowy od włoskiej spółki Leonardo. Obejmuje on 5 śmigłowców szkolnych AW119KX Koala oraz dwa symulatory. Dołączą one do 7 wiropłatów tego modelu, które zamówiono 14 lutego 2019 za równowartość około 350 mln USD (1,34 mld zł). Pierwszy AW119KX Koala z tamtej partii oblatano 3 maja br. w amerykańskich zakładach Leonardo, spółki-córki AgustaWestland Philadelphia w Filadelfii (Pierwszy izraelski AW119, 2020-05-05). 

Nowe wiropłaty będą stopniowo zastępować śmigłowce Bell 206 Jet Ranger (lokalnie oznaczone jako Saifan), używane od lat 1970. w ośrodku szkoleniowym Chejl ha-Awir w bazie lotniczej Chacerim w Dystrykcie Południowym. W trackie wyboru nowej platformy szkoleniowej odrzucono oferty spółek Bell (z modelem 407GXP) i Airbus Helicopters (z modelem H125 Écureuil).

Izrael zakupił z kolei pięć kolejnych śmigłowców szkolnych Leonardo AW119KX Koala, które dołączą do siedmiu zakupionych w lutym 2019. Pierwszy z wiropłatów oblatano w maju br. / Zdjęcie: ministerstwo obrony Izraela

Z kolei włoski resort obrony zamówił partię zestawów rakietowych systemów przeciwpancernych Spike, złożone z zespołów kierujących CLU z celownikami dziennym oraz nocnym, układem zasilania i schładzania głowicy termowizyjnej wraz z pociskami rakietowymi od Rafael Advanced Defense Systems. W ramach partnerstwa Leonardo i Elbit Systems zamówiono również zaawansowane symulatory wielu typów śmigłowców używanych we włoskich siłach zbrojnych (AW169M MA dla włoskich wojsk lądowych, 2020-04-20). 

Zawarte porozumienie jest kontynuacją umowy z 2011, na mocy której izraelskie ministerstwo obrony zakupiło 30 samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 Master (lokalnie oznaczonych jako Lavi) w zamian za kupno satelity obserwacyjnego OpSat-3000 (wyniesiony został 2 sierpnia 2018) i dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Gulfstream G550 CAEW (Conformal Airborne Early Warning) z opcją na trzeci (dostarczonych w 2016 i 2018) (Wywiadowczy Ofek-16 na orbicie, 2020-07-08, IAI dostarczy samolot specjalnego przeznaczenia, 2020-06-09). 

Amir Eshel powiedział, że podpisana umowa jest kolejnym wyrazem bliskich relacji między Izraelem a Włochami w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarczej. Umożliwia ona Siłom Obronnym Izraela dokończenie wymiany starych samolotów szkolnych w Korpusie Powietrznym. Ponadto wzajemne porozumienie w sprawie zamówień, które obejmuje zakup [systemów] od izraelskiego przemysłu obronnego, pozytywnie wpływa na eksport i gospodarkę Izraela

Minister obrony Izraela Benjamin Gantz dodał, że z zadowoleniem przyjął sfinalizowanie umowy, która odzwierciedla wieloletnią bliską i ważną współpracę z włoskim resortem obrony. Dodał, że zawarcie tej umowy ma zasadnicze znaczenie dla szkolenia pilotów śmigłowców Korpusu Powietrznego oraz dla rozwoju gospodarki Izraela. Odzwierciedla ona również wielkie znaczenie przemysłu obronnego zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla gospodarki Izraela.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się w jakim celu. PRZECZYTAJ